AB Bakanı’ndan İBB’ye ziyaret… 29.12.2015

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Bakan Bozkır, AB projeleri için ayrılan 4,5 milyar avroluk kaynağın önemli bir bölümünü İstanbul için harcayacaklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır’ı Saraçhane’deki Belediye Binası’nda ağırladı. Başkan Kadir Topbaş, görüşmede yaptığı konuşmada, AB Bakanı Bakan Bozkır’ın nezaketi ve beyefendiliği ile takdir topladığını ve işini çok iyi bildiğini belirterek, “Sayın Bozkır, bilgisinden ve tecrübelerinden istifade ettiğimiz çok değerli bir insan. Gerçekten ülkemizi AB’de en iyi şekilde temsil ediyor ve işini iyi biliyor. UCLG Dünya Başkanlığım sebebiyle AB ile stratejik bir anlaşma yapmıştık. İnanıyorum ki, bize AB’deki temaslarımızda da yardımcı olacak.” dedi.

 

Türkiye’nin dünya çapında marka değeri arttı…

Bakan Volkan Bozkır da, Kadir Topbaş’ın ‘Kadir Abi’si olduğunu ve siyasetin duayeni olarak dünyanın en güzel şehirlerinden birini çok daha güzel bir hale getirdiğini söyledi. “Gecesini gündüzüne katarak çalışan ve İstanbul’un marka değerini artıran başkanımızı ziyaret etmekten onur duyuyorum.” diyen Bakan Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Başkan Kadir Topbaş’tan çok şey öğrendik. Kendisi İstanbul Beyefendisi tabirini yaşatan önemli insanlardan biri. UCLG’nin başkanlığını yapması nedeniyle birçok önemli kişinin de bu çerçevede başkanlığını yaptı. Kendisi UCLG’de daha önce belediye başkanı olan birçok başbakanının başkanlığını yapıyor. Bunlardan bir tanesi İtalya Başbakanı. İtalya Başbakanı, Türkiye’yi ziyaretinde ‘Patronum’ diyerek sarılarak saygılarını sunduğu bir insan. Lizbon Belediye Başkanı, Portekiz Başbakanı oldu. İstanbul, Kadir Topbaş döneminde Türkiye’nin dünya çapında marka değerini artırması bizim için bir kıvanç vesilesi oldu.”

 

Türkiye’nin AB sürecinde önemli bir ivme yakaladığını ve önemli adımlar atıldığını aktaran Volkan Bozkır, UCLG ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın da desteğiyle AB ile var olan işbirliğini önümüzdeki dönemde daha da ileri götüreceklerini kaydetti.

 

İstanbul, her şeye layık bir şehir…

AB projelerinin buraya daha fazla intikali için Kadir Topbaş’ın da tecrübelerinden istifade etmek istediklerini vurgulayan Bozkır, şunlar söyledi: “İstanbul, her şeye layık bir şehrimiz. AB projeleri için çok önemli bir miktar olan 4,5 milyar avroluk bir kaynağı harcayacağız. Büyük bir bölümünü İstanbul’a, ilçelerine, yerel yönetimlerine, sivil topluma, engellilerine, kadınlarına ve gençlerine harcanması için çok hevesliyiz. Sayın Başkanımız öncülüğünde büyük bir toplantı tertipleyerek, projelerimizi nasıl değerlendireceğimizi ve hangi alanlara yöneleceğimizi birlikte çalışacağız. İstanbul’u bekleyen güzel ve aydınlık günlere birlikte yürüyeceğiz.”