Bütçenin %20’si çevrenin… 8.12.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla biraraya geldi. Yoğun şehirleşme ve teknolojik gelişmelerin çevre hassasiyetini artırması gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bütçelerinin yüzde 20’sini çevre yatırımlarına ayırdıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görevli başkonsoloslar ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sütlüce’deki Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi’nde buluştu. İstanbul'un son yıllardaki gelişimiyle dünyanın merkezi haline geldiğini belirten Başkan Topbaş, kıtaların geçiş noktasında olan İstanbul’un geçmişte de medeniyetlerin kadim merkezi olduğunu söyledi.

 

“Çocuklarımızın yarınlarını düşünmek zorundayız…”

Paris’te yapılan ve kendisinin de UCLG Başkanı olarak katıldığı İklim Zirvesi hakkında bilgiler veren Topbaş, dünya liderlerini ve yerel yönetimleri biraraya getiren zirvede, ekolojik kıyamet endişesi ve dünyanın geleceğinin ciddi şekilde tartışıldığını, çözüm yollarının arandığını anlattı. “Biz de şehirlerin ekolojik bir restorasyona gitmesi gerektiğini söyledik.” diyen Başkan Topbaş, insanın diğer canlılara ve bu ekosistemin devamına ihtiyacı var. Dünya liderlerinin, yerel yönetimlerin hatta sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların başka gerginlikler çıkarmak yerine biraraya gelerek gezegenimizin yarınlarını düşünmesi gerekiyor. Çocuklarımızın yarınlarını düşünmek zorundayız.” diye konuştu.

 

2050 yılına varmadan dünya nüfusunun 9 milyara ulaşacağını ve bu insanların 7 milyarının şehirlerde yaşayacağını kaydeden Başkan Topbaş, “Şehirler bu nüfusu nasıl kaldıracak? Bu kadar insana yaşam alanı oluşturmak için şehirlerdeki tahribatı düşünün. Sağlıklı su ve gıdaya nasıl erişilecek? Bunların hep gözden geçirilmesi gerekiyor. Bu tabloyu insanoğlu olarak bizler hazırladık.” dedi.

 

İstanbul’a 12 yılda 23 milyar dolar yatırım...

Yoğun şehirleşme ve teknolojik gelişmelerin çevre hassasiyetini artırması gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 2016 yılında çevre yatırımlarına bütçelerinin yüzde 20’sini ayırdıklarını, ulaşımdan sonra en büyük yatırım kaleminin çevre olduğunu söyledi. İstanbul'a 12 yılda 23 milyar dolar yatırım yaptıklarını belirten Topbaş, yerel yönetim olarak metroları dahi kendi belidyenin kendi bütçesiyle yaptığının altını çizdi.

 

İstanbul’da 500 bini aşkın mülteci yaşıyor…

Konuşmasında Türkiye’nin 2,5 milyon, İstanbul’un da resmi olarak 350 bin Suriyeli mülteciyi misafir ettiğini hatırlatan Kadir Topbaş, kayıtsız mültecilerle İstanbul’da 500 bini aşkın mültecinin yaşadığını söyledi. Paris’te katıldığı İklim Zirvesi’ndeki konuşmasında, “Türkiye de bu mültecilere kapılarını kapatsaydı ne olurdu?” diye sorduğunu aktaran Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu insanlar, tüm insanlığa öfkeli hale gelirdi. Kendi dışındaki bütün milletlere düşman olurdu. Bu yönünü kimse görmüyor. Ekibime, ‘Suriyeli mülteciler ve özellikle çocuklar için gıdasından eğitime kadar her türlü ihtiyaçları için yardımcı olun’ talimatını verdim. Bazı ailelere üçer beşer ev kiralıyoruz, parasını belediye olarak biz karşılıyoruz. Yine arkadaşlarıma, ‘Hayata tutunabilecekleri iş verme imkanınız varsa verin’ diyorum.” ifadelerini kullandı.

 

İnsanlık için, gelecek için birlikte çalışabiliriz…

“Suriyeli mülteciler konusunda yerel yönetimlere ne düşüyorsa biz buna varız.” diyen Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “TBB ve UCLG Başkanı olarak söylüyorum, hükümetlere bu konuda yardımcı olmaya hazırız. İnsanlık için, gelecek için birlikte çalışabiliriz.” Başkan Topbaş’tan sonra söz alan başkonsoloslar ise İstanbul’daki gelişmeleri yakinen takip ettiklerini ve Kadir Topbaş’ın İstanbul’un dünyanın önde gelen şehirleri arasına soktuğunu söyledi.