Ban Ki-moon’dan Başkan Topbaş’a ziyaret 16.11.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, G-20 Zirvesi için Türkiye’de bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile çalışma toplantısında bir araya geldi.

İstanbul’da yapılan toplantıda Kadir Topbaş’ın Dünya Başkanlığı görevini sürdürdüğü Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Dünya Teşkilatı ile Birleşmiş Milletler’in ortaklaşa sürdürdüğü çalışmalar ele alındı. Toplantıda Birleşmiş Milletler tarafından dünya çapında sürdürülen ve İstanbul Maratonu’nun bu yılki ana temasını oluşturan “Kadına Karşı Şiddete Dur De” kampanyasının İstanbul’da yapılacak kapanış töreni hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

Yaklaşık 1 buçuk saat süren toplantıda, Suriyeli göçmenlerin şehirler üzerindeki etkisi detaylı olarak ele alınırken, 2016 yılının Mayıs ayında İstanbul’da yapılacak olan Birleşmiş Milletler İnsani Zirvesi ile ilgili hazırlıklar da konuşuldu. Başkan Topbaş, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, BM Kalkınma Hedefleri başta olmak üzere tüm küresel sorunlarda yerel yönetimlerin çözüm ortağı olması hususunda BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile fikir birliği içinde olduklarını belirtti.