İstanbul şiddete ve teröre karşı koştu! 15.11.2015

Dünyanın kıtalar arasında koşulan ilk ve tek maratonu olan Vodafone İstanbul Maratonu’nda onbinler Asya’dan Avrupa’ya 37’nci kez koştu. “Kadına Karşı Şiddete Dur De” sloganı ile koşulan maratonun startı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından verildi. İstanbul’un marka organizasyonu olan İstanbul Maratonu, bir kez daha renkli görüntülere sahne oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 37. Vodafone İstanbul Maratonu, dünyanın en iyi maratoncularını bir kez daha İstanbul’da biraraya getirdi. 100 binin üzerinde İstanbullu ve turistin katıldığı maraton, dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından biri olduğunu bir kez daha gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sabah 08.45’te ilk olarak Boğaziçi Köprüsü’ne 300 metre mesafeden Maraton Engelliler Kategorisi’nin startını verdi.

 

İstanbul “şiddete ve teröre hayır” dedi…

Başkan Kadir Topbaş, daha sonra Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile İstanbul Valisi Vasip Şahin ile beraber Halk Koşusu’nun yapılacağı Altunizade Köprüsü’ne geçti. Maratonda İBB Meclisi 2. Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, bazı milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve sanatçılar ile Spor A.Ş. Genel Müdürü İsmail Özbayraktar ve İBB Bürokratları da yer aldı. Burada katılımcılara hitap eden Başkan Topbaş, her yıl değişik bir temayla koşulan İstanbul Maratonu’nun bu yılki temasının “Kadına Şiddete Hayır” ve “Teröre Hayır” olarak belirlendiğini söyledi.

 

Dünya tarafından takip ediliyor…

Altın kategorideki İstanbul Maratonu’nun dünya tarafından takip edildiğini vurgulayan Başkan Topbaş, “Paris'te yaşanan terör olaylarını buradan lanetliyoruz, kınıyoruz. İnsan hayatı kutsaldır. İstanbul'dan tüm dünyaya bunu haykırıyoruz. İstanbul, asırlardır farklı kültür ve inançlara mensup insanlara ev sahipliği yapıyor. Hepimiz kardeşiz. Bugünlerde dünyanın da buna ihtiyacı var.” diye konuştu.

 

30 bin profesyonel sporcu yarıştı…

100 binin üzerinde İstanbullunun ve turistin katıldığı maratonda, 42 kilometre 195 metrelik maraton, 15 ve 10 kilometre yarışları için 120 farklı ülkeden 30 bin profesyonel sporcu yarıştı. Bu yıl kurulan Timing Ekibi sayesinde organizasyonda chip kontrol ve zamanlama ölçümleri ilk kez Spor A.Ş. tarafından yapıldı.

 

Renkli görüntülere sahne oldu…

Boğaziçi Köprüsü, Halk Yürüyüşü’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşların ilginç etkinliklerine sahne oldu. Katılımcılar, 8 kilometrelik parkurun ardından yürüyüşü, Avrupa Yakası’nda Dolmabahçe’de tamamladı. Boğaziçi Köprüsü'nden yürüyerek geçmenin keyfini yaşayan İstanbullular ve turistler bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi ve köprünün üstünde birbirinden ilginç etkinlikler gerçekleştirdi.

 

Erkeklerde Chelimo, kadınlarda Gomena 1’inci oldu…

Toplam 1 milyon dolar ödüllü Vodafone 37. İstanbul Maratonu’nda Belarus, Eritre, Etiyopya, Güney Afrika, Kenya, Rusya ve Ukrayna’dan 60 elit atlet yarıştı. 42 kilometre 195 metrelik maratonda erkeklerde Kenyalı atlet Elias Kemboi Chelimo 1’inci oldu. Erkeklerde ikinci ve üçüncü sıraları yine Kenyalı atletler aldı. Maratonu, Evans Kiplagat 2’nci, Silah Limo ise 3’üncü sırada tamamladı. Kadınlarda ise Etiyopyalı Amane Gomena üst üste 2’nci kez şampiyon oldu. Yarışta, Etiyopyalı Zerfie Limeneh Tadese 2’nci, Etiyopya asıllı Türk sporcu Meryem Erdoğan ise 3’üncü sırayı aldı. Dereceye giren sporculara ödüllerini İBB Başkanı Kadir Topbaş verdi.

 

Maraton ve Spor Fuarı’na büyük ilgi…

37. Vodafone İstanbul Maratonu kapsamında, Aslı Çakır Alptekin Atletizm Salonu’nda Maraton ve Spor Fuarı düzenlendi. Fuar açılışına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı ve KADEM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan, Milletvekilleri Ravza Kavakçı ve Arzu Erdem, İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanı Osman Savaş, İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, Spor A.Ş. Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ile sanat ve spor dünyasından önemli isimler katıldı.

 

Açılış töreninde konuşan Spor A.Ş. Genel Müdürü İsmail Özbayraktar, bu yılki maratonun ana temasının ‘Kadına Şiddete Dur De’ olduğunu ifade ederek, bu yıl da yine maratonda 2 bin gönüllü ile birlikte çalışacaklarını söyledi.

 

“İstanbul Maratonu’nu ilk sıralara yükselteceğiz…”

İBB Meclis Başkanı ve Başkanvekili Göksel Gümüşdağ da, maratonun şehrin tanıtımı konusunda çok önemli katkıları olduğunu ifade ederek, “Dünyada Newyork, Tokya, Paris ve Berlin gibi şehirlerin ismini taşıyan maratonlara büyük destek var. Daha önce Avrasya Maratonu olarak koşulmakta olan bu önemli etkinliğin ismini biz de Vodafone İstanbul Maratonu olarak değiştirdik. Şu an Vodafone İstanbul Maratonu, dünyadaki büyük maratonlar arasında 6’ncı sırada yer alıyor ancak biz majör maratonlar arasında ilk sıralara yükselmek istiyoruz. Bunu da Türkiye Atletizm Federasyonu ve Vodafonla birlikte yapacağız.” dedi.

 

“Sen de konuş, sen de koş…”

KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan ise şiddet, din, dil her şeyden bağımsız olarak bütün toplumlarda görülen bir sorun olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Maalesef modern eğitim sisteminde, modern çağlarda bunu çok kaçırıyoruz. İnsanın yarısını oluşturan ruhu eğitmeyi hiç düşünmüyoruz. Bunların ciddi ciddi konuşulması gerektiğini düşünüyorum. Halkımızı hem koşucu hem de destekçi olarak Vodafone İstanbul Maratonu’na davet ediyorum. Kadına şiddete dur de, sen de konuş sen de koş.”