Japon Bahçesi yenilendi 14.11.2015

İstanbul’da yenilenen Japon Bahçesi, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle açıldı. Başkan Topbaş, Japon Bahçesi’ni iki ülke arasındaki dostluk simgesi olarak gördüklerini söyledi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve kardeş şehir Shimonoseki Belediye başkanı Tamoaki Nakao, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Baltalimanı’nda yenilediği Japon Bahçesi’ni ziyaret etti. Japon Bahçesi’nin yenilenmesi projesinden büyük memnuniyet duyduğunu belirten Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Shimonoseki ile İstanbul’un kardeş şehir olduğunu hatırlattı.

 

Abe: “İki ülkenin dostluğu sonsuza kadar sürsün”

Japon Bahçesi’nin 2003 yılında açıldığını ifade eden Abe, kardeş şehir anısına İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile kardeş şehir olan Yamaguchi ve Shimonoseki şehrinde “Hi no Yama Parkı Türk Lale Bahçesi”nin olduğunu söyledi. Parka her yıl 50 bin lalenin dikildiğini belirten Abe, sözlerini şöyle sürdürdü: “Japonya olarak insanlar ve kültürel arası değişimi daha da derinleştireceğiz. Shimonoseki ile İBB arasındaki dostluğun gelişmesinden memnunuz. Baltalimanı’ndaki Japon Bahçesi, ülkemizin dostluk ilişkilerini sonsuza kadar geliştirmek için önemli bir park. Sayın Kadir Topbaş’ın önümüzdeki dönemde Shimonoseki Kiraz Zamanı’nda ülkemizi ziyaret edeceğini duydum. Bu da mutluluk verici.”

 

“Bahçe, Türk ve Japon halkının dostluğunun simgesi…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, bahçenin iki farklı kültürün buluştuğu bir alan olduğunu belirterek, “Japon Bahçesi’ni iki ülke arasındaki dostluk simgesi olarak görmekteyiz. Türkiye ile Japonya arasındaki dostluk gibi bu bahçenin de her daim canlı olmasını arzu etmekteyiz.” dedi.

 

Kültürel değerlerin insanları birbirine yaklaştıran ortak değerler olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, son yıllarda çok sayıda Japon işadamlarının Türkiye’de birçok işe imza attığını ve bunları çok önemsediklerini söyledi. İstanbul’un Japonya’nın Shimonoseki Belediyesi ile 40 yıl eskiye dayanan bir dostluğu olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Maalesef Shimonoseki’yi ziyaret edemedim. Kirazların açtığı mevsimde bu şehirde bulunmak istiyorum. Bu güzel Japon Bahçesi’ni tüm İstanbulluların Japon tadını alacağı şekilde yeniledik, hizmete açıyoruz. Halkımızın bu bahçeyi ziyaret etmesini özellikle tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

 

Başbakan Abe ve Başkan Topbaş terörü lanetledi…

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fransa’da yaşanan terör olaylarını kınadı. “Nedeni ne olursa olsun teröre izin vermeyeceğiz” diyen Başbakan Abe, “Paris'te meydana gelen zalim ve acımasız terör olayında çok sayıda hayatını kaybedenlerin olması çok üzüntü verici. Nedeni ne olursa olsun teröre izin vermeyeceğiz. Japonya olarak terör olaylarının meydana gelmesini önlemek için uluslararası toplumla dayanışma içinde çalışacağız.” diye konuştu.

 

Başkan Topbaş ise “Fransa’da insanların terör saldırısına muhatap olmasını Türk halkı ve İstanbullularla birlikte lanetliyoruz ve taziyelerimizi iletiyoruz. Tüm insanlık sarsıldı. Maalesef bu yüzyılda insanlığın ölümüne tanıklık ediyoruz. İnsani değerlerin ölümüne tanıklık ediyoruz. Temennimiz bu güzel gezegenimizde huzur ve barışın etkili olmasıdır.” dedi.