Saygı ve özlemle… 10.11.2015

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 77’nci yılında saygıyla anıldı. Tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da saat 09.05’i gösterirken bayraklar yarıya indirildi.

Taksim Cumhuriyet Anıtı’ndaki törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, askeri ve mülki erkan ile gaziler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konulmasının ardından, saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla bayraklar yarıya indirildi ve Saygı Duruşu’nda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

 

Taksim Cumhuriyet Anıtı’ndaki törenin ardından, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda 10 Kasım Anma Programı düzenlendi. Törene, Vali Vasip Şahin, Başkan Kadir Topbaş, Orgeneral Ümit Dündar, askeri ve mülki erkan ile öğrenciler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende 10 Kasım’ın anlam ve önemini anlatan konuşmaların ardından resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Anma töreninde, Ataşehir Adıgüzel Sanatlar Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, Atatürk’ün sevdiği şarkıları, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı, Cumhuriyet ve 10 Kasım’dan kesitler içeren tiyatro gösterisi eşliğinde seslendirdi.