Çin Heyeti’nden Başkan Topbaş’a ziyaret… 6.11.2015

Çin Halk Cumhuriyeti Zhejiang Eyaleti Valisi Zhao Yide, bir heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çin Halk Cumhuriyeti Zhejiang Eyaleti Valisi Zhao Yide ve beraberindeki heyetle Saraçhane Belediye Binası’nda biraraya geldi. Çin Heyetini İstanbul’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Başkan Topbaş, İBB’nin Şangay ve Guanjou şehirleriyle kardeş belediye olduğunu hatırlattı.

 

Heyete, İstanbul ve İBB’nin yatırımları hakkında bilgiler veren Başkan Kadir Topbaş, son yıllarda sürekli gelişen Türkiye ve Çin arasındaki işbirliğinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin Halk Cumhuriyeti ziyaretinden sonra daha da arttığını söyledi. Şehir yönetimlerinin daha iyi ilişkiler kurmasının ülkeler arası ilişkileri de geliştirdiğini ve kentlerin uluslararası ölçekte sorumluluklar taşıdığını vurgulayan Başkan Topbaş, İstanbul’da da Çin’deki gibi ciddi metro yatırımlarının devam ettiğini kaydetti.

 

Metro ağı 400 km’yi aşacak…

Belediye kaynaklarıyla İstanbul’da metro ağı oluşturmaya başladıklarını, merkezi hükümetin de yeni hatların inşaatına başlayarak kendilerine destek verdiğini anlatan Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Göreve geldiğimde 41 kilometre olan metro ağı, 2019’a vardığımızda 400 kilometreyi aşacak. Bu hatlardan birinin 350 civarındaki metro vagonlarını Çin ve Türk firmalar ortaklaşa Türkiye’de üretecek. Bu teknolojilerin Türkiye’ye ve İstanbul’a gelmesi için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca Çin’deki metrobüs hatlarındaki yoğun faaliyetlerinizi de yakından takip ediyoruz. Biz de İstanbul’da çok kısa zamanda 52 kilometrelik metrobüs hattı yaptık. Halen yoğun talep görüyor.”

 

İstanbul önemli bir aktarma merkezi oluyor…

“İstanbul’un bir finans, kongre, fuar ve turizm merkezi olması için önemli adımlar atıyoruz” diyen Başkan Topbaş, “İstanbul, doğu ile batı arasında çok önemli bir aktarma merkezi olma yolunda ilerliyor. Uzakdoğu ülkeleri Avrupa’ya giderken, yapımı devam eden 3. Havalimanı’nın tamamlanmasının ardından gidiş-dönüş toplam 4 saat daha kısa uçma imkanına kavuşacak.” İfadelerini kullandı.

 

İstanbul, marka bir şehir…

İstanbul’a ilk kez geldiğini belirten Çin Halk Cumhuriyeti Zhejiang Eyaleti Valisi ve Hangzhou Belediyesi Genel Sekreteri Zhao Yide de, “Antalya’ya gitmeden önce İstanbul’daki yatırım ve projelerden ders almamız gereken noktalar vardır diye şehrinize uğradık. İstanbul’un gerçekten çok büyük bir ismi var, bir marka şehir. İstanbul’a geldiğimizde Avrupa’daki birçok şehirden daha fazla gelişmiş olduğunu gördük. Sizlerle bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmaktan memnuniyet duyacağız” diye konuştu.