Cumhuriyetin 92. yılı… 29.10.2015

Türkiye Cumhuriyeti’nin 92’nci kuruluş yılı tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da törenlerle kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da törenlerle kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde ilk tören, İstanbul Valiliği’nde yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın da katıldığı törende İstanbul Valisi Vasip Şahin İstanbul protokolünü kabul etti.

 

Vatan Caddesi’nde Cumhuriyet coşkusu…

Kutlamalar, Vatan Caddesi’ndeki resmigeçit töreniyle devam etti. İstanbullular, ellerindeki Türk Bayraklarıyla törene yoğun ilgi gösterdiler. Törende, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar askeri bir araçla cadde boyunca dolaşarak, İstanbulluları selamladı. Tören, İstiklal Marşı'nın okunması ve Türk Bayrağı'nın göndere çekilmesiyle devam etti.

 

Gösteri uçuşu izleyenleri büyüledi…

Değişik okullardan öğrencilerin şiir okuduğu törende, öğrencilerin okuduğu şiirler alanı dolduran vatandaşlar tarafından uzun süre alkışlandı. Okunan şiirlerin ardından sivil okullardan öğrenciler, muharip gaziler geçiş töreni yaptı. Kara, Hava ve Deniz Kuvvetlerinin askeri birlikleri ile birlikte Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'ne bağlı polisler, tank taburu, top bataryaları ve diğer askeri unsurlar ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait araçlar geçiş töreninde yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul İtfaiyesi’nin kurtarma ekip ve araçlarıyla yer aldığı geçiş töreninde, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait helikopterler alan üzerinde gösteri uçuşu yaptı.

 

Vali Şahin’den Cumhuriyet resepsiyonu…

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Cumhuriyetimizin 92. yıl dönümü münasebetiyle akşam saatlerinde resepsiyon verdi. WOW Hotel’deki resepsiyona İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile birlikte kuvvet komutanları ve eşleri katıldı. İstanbul protokolünün de yer altığı resepsiyonda şehit aileleri, gaziler ve aileleri de yer aldı.