İstanbul Fuar Merkezi büyüyor 20.10.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Fuar Merkezi’nde yapılacak yeni düzenlemelerin açıklandığı basın toplantısına katıldı. Başkan Topbaş, çalışmalar tamamlandığında fuar merkezinin 700 bin m2 alana sahip olacağını söyledi.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nin yanında yer alan İstanbul Fuar Merkezi’nin var olan 65 bin m2 alanı, yapılan çalışmalarla 700 bin m2’ye ulaştırılacak. Konuyla ilgili olarak yapılan basın bilgilendirme toplantısına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar ile birlikte çok sayıda işadamı ve fuar yetkilisi katıldı.

“İstanbul’un 2016 yatırım bütçesi 16 milyar lira olacak...”

Başkan Topbaş, toplantıda yaptığı konuşmada, şehirlerin gelişmesinde fuarcılığın çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, “Biz İstanbul için her alanda yatırımlar yapmaya çalışıyoruz. Ama bu yatırımlar arasında en önemlisi kuşkusuz turizm ve fuarcılık alanında yaptıklarımız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım bütçesi 2015 yılında 12,5 milyar liraydı. Burada ilk defa açıklayacağım. İlk defa sizlerle paylaşıyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yatırım bütçesi 16 milyar lira olacak. Bu ne demek biliyor musunuz? Her ay çalışanın cebine 450 milyon lira girecek. Bunun önemini anlayabiliyor musunuz?  Bizler yerel yöneticiler olarak bir şirket CEO’su gibi hareket ediyoruz.” diye konuştu.

“Hız kesmeden yatırımlarımıza devam ediyoruz…”

Bir ülkenin gelişmesinde piyasa hareketinin önemli olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Yatırım yaparak piyasayı hareketli tutmanın da ekonomiye önemli katkısı olacak. Hız kesmeden yatırımlarımıza devam etmeliyiz. Daha fazla istihdam sağlayacağız. Yerel yönetimler olarak bu konuda kendimizi sorumlu hissediyoruz. Piyasaları hareketli tutmak zorundayız. Piyasalara çıkmamazlık yaparak sıkıntı yaşayan ülkeler gibi olmamalıyız. İş dünyasının da böyle olmasını istiyoruz.” dedi.

“İFM, 500 milyon dolara mal olacak…”

İstanbul Fuar Merkezi’nin yeni düzenlemeyle 700 bin metrekare alana sahip olacağını ifade eden Başkan Topbaş, yeni fuar alanıyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “İstanbul Fuar Merkezi’nin yeni hali 500 milyon dolara mal olacak. Fuar merkezinin 130 bin metrekare alanı 2017 Eylül’de bitmiş olacak. Bu alanın 35 bin metre karesinde yurtdışından fuar için gelenler aileleriyle birlikte konaklayabilecek. Bankalar, alışveriş merkezleri olacak. Metro bağlantısı ile de İstanbul trafiğinde bu alana gelip gidenler bir yoğunluk oluşturmayacak.”

“Dünya İstanbul’u konuşacak…”

Toplantıda konuşan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar da, “Eminim yeni fuar alanımızla birlikte dünyada İstanbul’dan daha da çok bahsedilecek. İstanbul’un fuarcılığın başkenti olması konusunda göreve geldiği günden bu güne özveriyle çalışan Kadir Abimize teşekkür ediyorum. Biz ne zaman kapısını çalsak bizi geri çevirmedi ve her türlü desteği bize verdi.” diye konuştu.