Başkan Topbaş Yunanistan Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkan Yardımcısıyla görüştü 7.6.2011

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yunanistan’ın Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dimitris Avramopoulos’la görüştü.

Görüşme sonrası açıklama yapan Başkan Topbaş, Dimitris Avramopoulos’un kendilerine nezaket ziyaretinde bulunduğunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Avramopoulos’un da Atina Belediye Başkanı olduğunu ve o dönemden bu döneme Türkiye ile Yunanistan arasında dostluk ilişkilerinin artarak devam ettiğini dile getirdi.

İki ülke gençleri arasında da öğrenci değişim programı uygulanmasınında gündeme geldiğini ifade eden Başkan Topbaş, “İki ülke gençlerinin birbirlerini anlama adına, komşu kültürlerini yerinde görme adına önemli bir program olacaktır” dedi.

Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Dimitris Avramopoulos’da görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemden beri tanıdığını ve Türkiye siyaseti adına önemli işlere imza attığını belirtti.

Yunanistan’da aynı zamanda “Şehir Diplomasisi Ensitüsü”nün de başkanlığını yapan Avramopoulos şöyle devam etti: “ ‘City's Demokracy - City's Diplomacy’  başlığı adı altında komşu ve çevre ülkelerden en az beş büyük belediye başkanını bir araya getirip karşılıklı müzakerelerde bulunmalıyız. Ülkelerin birbirlerini anlaması adına, barış yönünde mesaj vermeleri adına çok anlamlı olacağını düşünüyorum.

Açıklamaların ardından Başkan Topbaş, konuğuna "Sultan II. Abdülhamid`in Arşivinden Dünya" kitabını hediye ederek kitap hakkında bilgi verdi.