Çırpıcı Kent Parkı hizmete açıldı 9.10.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentte dev bir çevre yatırımını daha hayata geçirdi. 150 bin m2 alana sahip Çırpıcı Kent Parkı, Başkan Kadir Topbaş'ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Törende ayrıca İstanbul İtfaiyesi’ne 2 yeni itfaiye istasyonu ile 99 adet itfaiye aracı da hizmete alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çırpıcı Kent Parkı'nda düzenlenen törende İstanbul’un ilk itfaiye ekibi olan nostaljik tulumbacılar tarafından karşılandı. Törene Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın yanı sıra çok sayıda İstanbullu da katıldı.

"Müjdelenmiş şehre hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz..."

Hizmete alım töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’u dünya kentleriyle yarışır bir hale getirdiklerini ifade ederek, İstanbul’un dünya tarafından gıpta ile izlendiğini söyledi. Kirli havası ve toplanmayan çöpleriyle anılan eski İstanbul’un, modern çağa uygun bir şehir hale geldiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Duvarlarda çiçekler açtırdık. 'Göreve geldikleri günden bu güne ne yaptılar?' diyenlere İstanbul’un susuzluk çektiği yılları hatırlatın. Bizler müjdelenmiş şehre hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla bu şehre hizmet ediyoruz.” diye konuştu.

Zeytinburnu'na 1 milyar 240 milyon TL yatırım...

Ülke özelliği gösteren İstanbul’a yaptıkları yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini ifade eden Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Resmi açılışını bile yapmadığımız daha bir sürü projemiz var ama vakit bulamadığımızdan resmi açılışını bile yapamıyoruz. Sadece Zeytinburnu’na yaptığımız yatırımların toplamı 1 milyar 240 milyon lira. İşte bizim siyasi anlayışımız bu, millete hizmetçi olmak. Türkiye hak ettiği yerde olsaydı, bugün Türkiye’nin ekonomisi çok daha farklı yere gelmiş; müreffeh bir Türkiye ortaya çıkmış olurdu. Ben de siyaset yapmazdım. Siyasete mevki için girmedim. Hizmetlerimiz karşılığı dua alırız diye siyasete girdik. Sizden biriyim. Bebekliğinden beri bu şehirde yaşayan biriyim. Daha Merter’in ortaya çıkmadığı dönemleri biliyorum. Bundan sonraki süreç de çok daha farklı olacak.”

Çırpıcı Kent Parkı'nın 1. etabı 150 bin m2...

İstanbul’daki park ve meydanlara büyük önem verdiğini belirten Başkan Topbaş, amaçlarının bu alanları daha da artırmak olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, Çırpıcı Parkı ile ilgili olarak da şunları söyledi: “Bu bölgede yaşayanlar Çırpıcı Parkı’nın eski halini çok iyi bilir. Geceleri bırak gündüzleri bile girmek buraya zordu. Bizler buraya da bir el atalım halkın nefes alacağı yer olsun dedik. 300 - 500 bin metrekarelik alanlar yapalım dedik. Batı da bu tür alanlara Demokrasi Meydanları diyorlar. Çünkü insanlar bu tür meydanlarında birbirlerini görüyorlar, aynı ortamı paylaşıyorlar. Halkın her kesiminden insan bu şekilde bir araya geliyor. Amacımız bu tür meydanların sayısını daha da arttırmak. Veliefendi Parkı ile birlikte burada toplam 1 milyon metrekare alanımız olacak. Şu anda 150 bin metrekarelik birinci etabının açılışını yapıyoruz. Başka türlü düşünseydik buraya binalar dikerdik. Şu kadar para toplarız demedik. Çocuklarımız piknik yapsın oynasın dedik. Devamı gelecek. İkinci etap olarak da 230 bin metrekare ormanlık alan yapacağız.”

"İstanbul’a dünyanın en modern itfaiye teşkilatı..."

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un New York İtfaiyesi ile yarışır bir itfaiyeye sahip olduğunu ve bazı yönleriyle de çok daha önde olduğunu belirterek, yeni alınan itfaiye araçlarıyla yangınlara müdahale etmelerinin çok daha kolay bir hale geldiğini söyledi. “İstanbul’a dünyanın en modern İtfaiye teşkilatını kazandırdık." diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Göreve geldiğimizde 1.220 olan personel sayısını 4 bin 636'ya çıkardık ve itfaiye ekiplerimiz olay yerine 3 dakikada yetişebilir hale geldi. Türkiye’de ilk defa kullanılan Dumansavarımız ve dar sokaklara rahat girebilsin diye özel araçlarımız yengeçlerle artık itfaiyemiz çok daha iyi bir seviyeye geldi. 60 metre merdivene sahip iki adet itfaiye aracımızla yüksek binalardaki yangınlara müdahale etmemiz daha da kolaylaştı. Türkiye’de ilk defa tramvay yollarında da gidebilen ayrıca tekerlekli itfaiye aracımızla metro yangınlarına müdahale etmemiz daha da kolay hale geldi.”

“Her yerde metro, her yere metro…”

“Her yerde metro, her yere metro hedefi ile İstanbul’u adeta demir ağlarla örüyoruz” diyen Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Zeytinburnu Tramvayı’nı da metroya çevirmeyi düşünüyoruz. Ama binalarda çökme tehlikesi riskinden çekiniyoruz. Ama en fazla yürüme mesafesiyle yarım saat sürecek metro duraklarıyla insanlarımızın ulaşımını daha da kolay hale getirmeye çalışıyoruz.”

Başkan Kadir Topbaş, konuşmaların ardından canlı yayınla Silivri ve Başakşehir ilçelerine bağlanarak, oralarda hizmete alınacak itfaiye istasyonlarının açılışını yaptı. Çırpıcı Kent Parkı’nın hizmete alımını da sahneye çağırdığı genç sporcularla yapan Başkan Topbaş, Türkiye’de ilk defa kullanılacak olan karada ve raylarda giden itfaiye aracına binerek, aracı bir süre kullandı. Yangınlara havadan müdahale eden Alev Kartalı’nın park üzerinde uçtuğu törende Başkan Topbaş, Dumansavar itfaiye aracından da katılımcılara gül yaprakları püskürttü.

Çırpıcı Kent Parkı İstanbulluların hizmetinde…

İstanbul Çırpıcı Kent Parkı’nda; halı ve basketbol sahaları, tenis kortu, buz pisti, fitness salonu, koşu ve bisiklet parkuru gibi spor aktivite alanları yer alıyor. Parkta çocuklar için de yağmur parkı, trambolin, macera kulesi ve tırmanma duvarı gibi oyun grupları bulunuyor. Park, sosyal alanları, yeşil ve piknik alanları, kafeteryası ve otoparklarıyla İstanbullulara hizmet verecek.    

99 adet itfaiye aracı hizmete alındı…

Dünyanın en modern itfaiye araçlarına sahip olarak hizmet veren İstanbul İtfaiyesi’ne 99 itfaiye aracı daha katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete alınan araçlarla İstanbul İtfaiyesi çok daha güçlü hale geldi. Törende, 5 adet İlk Müdahale Dar Alan İtfaiye Aracı (Yengeç), 2 adet Kara ve Rayda Giden İtfaiye Aracı (Kararay), 2 adet İtfaiye Merdiven Aracı (60 metre), 12 adet İtfaiye Merdiven Aracı (30 metre), 10 adet İlk Müdahale İtfaiye Aracı, 3 adet Dumansever, 2 adet İtfaiye Tüp Dolum ve Taşıma Aracı, 35 adet İtfaiye Su İkmal Aracı (7 ton), 15 adet İtfaiye Su İkmal Aracı (13 ton), 10 adet İtfaiye Hizmet Aracı ile 3 adet Yangın Senaryolu Mobil Eğitim Aracı hizmete alındı.

İstanbul İtfaiyesi daha da güçlü…

Karada ve raylı sistem olan her yerde hareket edebilen Kararay (Kara ve Rayda Giden İtfaiye Aracı) raylarda hareket edebilme özelliğiyle de metro veya tramvaylarda çıkacak olumsuz bir duruma anında müdahale edebilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul İtfaiyesi için özel olarak yaptırdığı Dumansavar, karada da hareket edebilecek şekilde dizayn edildi. Dumansavar aracı, birçok alanda özellikle büyük depo, ticari yapılar, fabrikalar, yüksek katlı binalar, hava alanları gibi yapılarda meydana gelebilecek yangınlarda pozitif basınçlandırma maksadıyla kullanılacak.

 2 yeni itfaiye binası hizmete alındı…

İstanbul İtfaiyesi’ne 2 yeni itfaiye binası da katıldı. Bunlardan biri olan Bahçeşehir İtfaiye Binası, 2 bin 66 m2 toplam alana sahip. 6 araç kapasitesi olan bina, 25 itfaiye personeli, 1 ambulans ve 2 sağlık personeli

ile hizmet verecek. 2 bin 67 m2 alana sahip olan Silivri İtfaiye Binası ise 8 araç kapasitesi, 22 itfaiye personeli, 1 ambulans ve 2 sağlık personeli ile hizmet verecek.