Başkan Kadir Topbaş’a Saraybosna Fahri Hemşeriliği 9.10.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraybosna Belediye Başkanı Ivo Komsic’i makamında ağırladı. Konuk Başkan Komsic, Saraybosna Belediye Meclisi’nin aldığı kararla Başkan Topbaş’a Fahri Hemşerilik Beratı takdim etti.

Saraybosna Belediye Başkanı Ivo Komsic, beraberindeki heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Meslektaşını kapıda karşılayan Başkan Topbaş, daha sonra misafirine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Binası girişindeki İstanbul fotoğrafını gösterdi.

Saraybosna’daki Osmanlı mirası korunacak…

Konuğu ve beraberindeki heyetle makamına geçen Başkan Topbaş, iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirildi. Görüşmede, Ivo Komsic, Başkan Topbaş’tan Saraybosna’da Osmanlı zamanından kalan tarihi mirasın korunması ve tarihi yapıların restorasyonu konusunda destek istedi. Başkan Topbaş da, Büyükşehir Belediyesi olarak ellerinden gelen tüm desteği vereceklerini söyledi.

Saraybosna’ya İSMEK kurulması için destek verilecek…

Başkan Kadir Topbaş, Saraybosna’ya 30 otobüs, Liberya’ya 20 otobüs hibe edildiğini şimdi de Çad Encemine’ye 20 otobüs hibe edilmesi için hazırlık yapıldığını söyledi. Dünyanın en büyük açık üniversitesi olan İSMEK’in de Saraybosna’da bir benzerinin kurulması için destek vereceklerini kaydeden Başkan Topbaş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak dünyanın tüm kentleriyle bilgi alışverişine hazırız.” dedi.

Başkan Topbaş, Saraybosna’ya davet edildi…

Konuşmaların ardından Saraybosna Belediye Meclisi’nin 25 Şubat 2015 tarihinde aldığı bir kararla Başkan Kadir Topbaş’a verilmesi planlanan Fahri Hemşerilik Beratı, Saraybosna Belediye Başkanı Ivo Komsic tarafından Başkan Kadir Topbaş’a takdim edildi. İki kardeş belediye arasında bilgi ve deneyim paylaşımının konuşulduğu görüşmede, konuk Başkan Ivo Komsic, Başkan Kadir Topbaş’ı Saraybosna’ya davet etti.