Başkan Kadir Topbaş dünya liderlerine seslendi 30.9.2015

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Dünya Teşkilatı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Zirvesi’nde bir konuşma yaptı. Başkan Topbaş, Türkiye’nin ev sahipliğini örnek göstererek, dünya liderlerine ‘Suriyeli mültecilere sahip çıkın’ çağrısı yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un davetlisi olarak, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Başkanı sıfatıyla, Dünya’daki tüm yerel yönetimleri temsilen New York’ta BM Zirvesi’ne katıldı. Güney Kore, İsviçre ve Şili Cumhurbaşkanlarının açılış konuşması yaptığı BM Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde, Başkan Kadir Topbaş da yerel yönetimleri temsilen dünya liderlerine seslendi.

BM’nin 2030 Kalkınma Gündemi’ne halka en yakın olan yerel yönetim temsilcileri olarak ortak olmak istediklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Sorunlar ancak yerinde görülerek yerelden çözülebilir. ‘Sadece uluslar için değil, bütün dünya insanlığının geleceği için nerede hangi katkıyı sunabiliriz?’ düşüncesiyle çalışmak gerekli. Hızla gelişen dünyada bütün insanlığın kaderi birbirine bağlı hale geldi.” dedi.

“Göçmen ve sığınmacı sorununa hassasiyetle yaklaşmalıyız…”

Başkan Topbaş, dünyanın çok ciddi bir göçmen ve sığınmacı sorununun olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Sadece İstanbul’da 350 bin, Türkiye genelinde 2 milyonun üzerinde göçmen var. Bu insanlar her türlü riski göze alarak dünyanın her noktasına sirayet etmeye devam edecekler. 2010’da Mexico City’de 2030 yılının şehirlerini konuştuğumuz toplantıda, ‘Eğer önlem alınmaz ise yüzer- gezer nüfus, dünyanın geleceğini tehdit eder hale gelecek. Göçmen ve sığınmacı sorununu çözemezsek şehirlere akın eden göçmenler bilim kurgu filmlerde olduğu gibi kanallarda yaşamak zorunda kalacaklar’ demiştim. Bu göçmenlerin yerinde bizler de olabilirdik. Göçmen ve sığınmacı sorununa hassasiyetle yaklaşmalıyız.”

“BM’nin 2030 hedefleri…”

UCLG Dünya Teşkilatı Başkanı olarak, yerel yönetimlere kaynak ayrılarak dünya insanlığının sorunlarının çözülebileceğine inandığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Bizler gezegenimizin ve bizden sonraki kuşakların yarınlarını hazırlıyoruz. Günümüzde bir olay sadece kendi coğrafyasında kalmıyor. Bütün dünyayı etkiliyor. Dünyanın sorunları da yıllar geçtikçe hızla artıyor. Bütün ulusların, sivil toplum kuruluşlarının, hatta bireylerin dünyanın geleceği konusunda hassas davranmaları gerekiyor. 2030’a giderken, BM’nin ortaya koyduğu ve önemli gördüğüm 17 maddelik hedeflerin her birinin bütün ülkelerde ve yerel yönetimlerde nasıl uygulanabileceği konusunda çalışmalar yapmak gerekiyor.” diye konuştu.  

“UNACLA Toplantısı yapıldı…”

Kadir Topbaş, başkanlığını sürdürdüğü BM Yerel Yerel Yönetimler Danışma Komitesi UNACLA’nın toplantısına da katıldı. 15 Nisan’da Nairobi Zirvesi’nde alınan kararların görüşüldüğü toplantıya, İcra Direktörü Johan Closs başkanlık etti. 20 üyeli UNACLA Toplantısı’na Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı’nın 10 bölge başkanı da katıldı. BM nezdinde yerel yönetimlerin güçlü sesi yolundan atılması gereken adımlar tartışıldığı toplantıda alınan kararlar, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a sunulmak üzere raporlandı.

“İstanbul’un gücünü gördük…”

Banda Açe’nin Belediye Başkanı İlliza Sadettin Cemal, Başkan Topbaş’a, Banda Açe'ye yaptıkları yardımlardan dolayı teşekkür etti. ‘İstanbul’un gücünü gördük’ diyen Belediye Başkanı, “Sizler bizim gözümüz gönlümüz oldunuz. Destek ve yardımlarınızı unutmayacağız. Bunları tarih yazacak ve gelecek nesiller bunları öğrenecek.” dedi. Başkan Kadir Topbaş da, “Biz, Türkiye ve İstanbul olarak, dünyanın neresinde yardıma ihtiyaç duyan insanlar varsa onlara elimizi uzatmaya çalışıyoruz. Türk insanının yardımseverliğini tüm dünyaya gösteriyoruz.” diye konuştu.

“Kentsel kalkınmanın geleceği…”

Başkan Kadir Topbaş, New York’taki temasları kapsamında, Ford Vakfı’nın ev sahipliğinde düzenlenen “Kentleşmenin ve Kentsel Kalkınmanın Geleceği” programına da katıldı. Başkan Topbaş, konuşmasında, kent yöneticiliğinin halkın ihtiyaçlarına en doğru cevabı verebilecek makamlar olduğunu ifade ederek, 11 numaralı kentsel hedefin uygulanmasında yerel yönetimlere yeterli kaynak ve kapasite sağlanması halinde başarıya ulaşılabileceğine inandığını söyledi.