İstanbul’a 68,5 milyar TL yatırım 7.10.2015

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bayrampaşa Toplu Açılış Töreni’ne katıldılar. Başbakan Davutoğlu, İstanbul’u dünyanın küresel bir başkenti haline getirmek için çalıştıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Bayrampaşa’da yaptığı yatırım ve hizmetlerin toplu açılışı, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Başkan Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin, milletvekilleri ve İBB Bürokratlarının katıldıkları törenle yapıldı.

Başbakan Davutoğlu: “İstanbul’u küresel başkent yapıyoruz…”

Törende konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul’u dünyanın cazibe merkezi haline getirdiklerin belirterek, şehirde rekor mahiyetinde pek çok projeye imza attıklarını söyledi. “Biz, İstanbul'u küresel bir başkent haline getiriyoruz.” diyen Başbakan Davutoğlu, “Türkiye’yi ve İstanbul’u hızlı trenle buluşturduk. Marmaray’ı hizmete açtık, Avrupa ile Asya'yı denizin altında biz birleştirdik. Şimdi ise iki kıtayı Avrasya Tüneli ile birleştiriyoruz. İstanbul’daki 45 kilometre olan raylı sistemi 145,10 kilometreye çıkardık. 115 kilometrelik metro inşaatı devam ediyor. Her alanda İstanbul çağ atlıyor. Dünyanın en cazibeli küresel başkenti haline geliyor. Başkentimiz Ankara ama biz İstanbul'u, Avrupa'nın, Asya'nın, Afrika'nın, dünyanın küresel bir başkenti haline getiriyoruz.” diye konuştu.

“İstanbul, dünyanın en büyük havalimanına sahip olmanın gururunu yaşayacak…”

Yakın zamanda yeni metro hatlarının temelini atacaklarını açıklayan Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Dünyanın en büyük havalimanını İstanbul’a yapıyoruz. Dünyanın en büyük havalimanına sahip olmanın gururunu yaşayacaksınız. Melen Projesi ile İstanbul’un 2071 yılına kadar su sıkıntısını hallettik. Yeni teleferik ve metro hatlarıyla Bayrampaşa’nın ulaşım ağını genişleteceğiz.”

11 yılda İstanbul’a 68,5 milyar liralık yatırım…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, 11 yıldır İstanbullulara hizmet etmenin onurunu yaşadıklarını belirterek, 2004’ten bu yana şehre 68,5 milyarlık yatırım ve hizmet yaptıklarını söyledi. Sadece Bayrampaşa’ya 850 milyon liralık yatırım yaptıklarını ifade eden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Türkiye’nin özeti olan İstanbul’un emanet şehir olduğunu bilerek gece gündüz demeden hizmet ettik. Biz ne söz verdiysek sözümüz yerde kalmaz. Çünkü hizmet bizim işimiz. Hizmetin ne anlama geldiğini bilenlerdeniz. Geçmişte maaş ödeyemeyen belediye olarak 11 yıldır ne dediysek yaptık. Gurur duyacağımız bir şehir için adımları sizlerle birlikte atıyoruz.”

Açılışı yapılan yatırım ve hizmetler…

Bayrampaşa Toplu Açılış Töreni’nde; 1.500 kişi kapasiteli İstanbul Büyükşehir Belediyesi Stadı, 535 araç kapasiteli Bayrampaşa Şehir Parkı Zeminaltı Otoparkı ile Sağmalcılar - Kartaltepe Viyadüğü hizmete alındı. Bunların yanı sıra Aliya İzzet Begoviç Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi, Otistik ve Down Sendromlu Çocuklar Okulu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Hizmet Merkezi ve Oğuzhan İlkokulu / Ortaokulu’nun toplu açılışı yapıldı.