Başkan Topbaş Türk asıllı Avrupalı parlamenterleri ağırladı 3.6.2011

İstanbul büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde görev yapan Türk asıllı bakan ve milletvekilleri ile bir araya geldi. Başkan Topbaş, misafirleri onuruna verdiği akşam yemeğinde yaptığı konuşmasında; İstanbul’un artık yaşanabilir şehirlerarasında yer aldığını, örneğin İngiltere’nin saygın üniversitelerinden London School of Economics’in İstanbul’u “Performansı En Yüksek Şehir” seçtiğini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,  Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde görev yapan Türk asıllı milletvekilleri ve bakanları onuruna akşam yemeği verdi.

Çok sıcak bir ortamda geçen toplantıya, Aşağı Saksonya Eyaleti Delmenhorst Meclis üyesi ve grup Başkan V. Murat KALMIŞ, Uyum Bakanı Bilkay ÖNEY,  Aile, Kadın, Sağlık ve Entegrasyondan sorumlu Aşağı Saksonya Eyalet Bakanı Aygül ÖZKAN, Berlin Milletvekili Özcan MUTLU, Belçika Milletvekili Fatma PEHLİVAN, Hamburg Eyalet Meclis Başkanı ve Milletvekili Nebahat GÜÇLÜ, Danimarka Milletvekili Hüseyin ARAÇ, Türkiye Post Gazetesi Kuzey Almanya Haber Müdürü Nebahat UZUN, Gazeteci Zeynel Lüle ve Gazeteci Günseli Özen Ocakoğlu katıldı. 

İstanbul baş döndürücü hızla gelişme kaydediyor

Başkan Topbaş yemekte, İstanbul’a yapılan yatırımlar ve gelişmeler hakkında milletvekillerine bilgi verdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre temizliği ve ulaşım konusunda gösterdiği gelişmeleri örneklere açıkladı. İstanbul’un artık yaşanabilir şehirlerarasında yer aldığını örneğin İngiltere’nin saygın üniversitelerinden  London School of Economics’in İstanbul’u Performansı En Yüksek Şehir seçtiğini, son olarak da Financial Times gazetesinin yapmış olduğu ankette İstanbul’un en yaşanabilir şehir seçildiğini ve dolayısıyla bunların İstanbul’un kaydettiği gelişmenin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Türk asıllı Milletvekillerinin Avrupa Parlamentolarında söz sahibi olmalarının o ülkeler ve Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Başkan Topbaş, “ Sizler hem yaşadığınız ülkeye hizmet edeceksiniz, hem de Türk halkına. Sizlere, vizelerin kaldırılması, orada yaşayan Türk vatandaşlarının sorunlarının çözülmesinde büyük görevler düşüyor” dedi.

Türkiye’nin gösterdiği gelişme ve izlediği dış politika, gurbetçilerde güven ve gurur sebebi

Heyet adına söz alan Aşağı Saksonya Eyalet Kadın, Aile, Sağlık ve Entegrasyon Bakanı Aygül ÖZKAN Bakan olduktan sonra ilk resmi ziyaretini İstanbul’a gerçekleştirdiğini, bunun da kendisi için büyük bir gurur kaynağı olduğunu, İstanbul’un çok özel bir yer olduğunu, son zamanlarda büyük gelişme gösterdiğini söyledi.  

Bakan Aygül Özkan; Almanya Cumhurbaşkanının Beykoz’daki Alman Üniversitesi’nin açılış törenine katılıp ülkesine döndükten sonra, yabancı düşmanlığı ve İslami korkunun yersiz olduğunu,  İslam’ın da bu ülkenin bir parçası olduğunu ifade eden sözlerinin kamuoyunda büyük etki yarattığını belirtti.

Özkan “Artık yurtdışındaki Türklerin hem Cumhurbaşkanı’nın ifadeleri hem de Türkiye’nin gösterdiği gelişme ve dış politikası sayesinde kendilerine daha güvenerek ve gururlanarak yaşadıklarını “ ifade etti.