BM Model Gençlik Şehri; İstanbul! 3.10.2015

New York’ta Birleşmiş Milletler Zirvesi’ne katılan Başkan Kadir Topbaş’a ‘Model Gençlik Şehri Şilti’ takdim edildi. Başkan Topbaş, dünyada gençlerin karar alma ve uygulama süreçlerinde daha aktif rol alması gerektiğini ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,  New York’ta dünya gençleri ve BM Gençlik Çalışma Temsilcileri ile biraraya geldi. İstanbul’da 2016 yılında yapılacak Dünya İnsani Zirvesi Gençlik Forumu sebebi ile Başkan Topbaş’a, ‘Model Gençlik Şehri Şilti’ takdim edildi. Model Gençlik Şehri Ödülü’nün ise İstanbul’da yapılacak Dünya İnsani Zirvesi Gençlik Forumu’nda takdim edileceği belirtildi.

Gençler karar alma sürecinde daha aktif olmalı…

Toplantı sırasında dünya gençlerine seslenen Başkan Topbaş, kendi gençlik dönemlerinde dünyanın daha az soruna sahip, yerel özelliklerin daha fazla olduğu ve insani krizlerin günümüzdeki kadar fazla olmadığı bir yer olduğunun altını çizdi. Dünyanın çok sorunlu bir zamandan geçtiği ve bu dönemde gençlerin karar alma ve uygulama süreçlerinde daha aktif rol alması gerektiğini ifade eden Başkan Topbaş, Belediye Başkanı olarak Gençlik Meclisi’ne verdiği destek ve öneme vurgu yaptı.

Kadir Topbaş, konuşmasında ayrıca başkanlığını yürüttüğü Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) ve Birleşmiş Milletler Yerel Yönetimler Danışma Kurulu (UNACLA) gibi uluslararası teşkilat ve örgütlerde de gençlerin daha aktif katılımını desteklediklerini dile getirdi.

Başkan Topbaş’a teşekkür…

Bu çerçevede söz alan Dünya İnsani Zirvesi Genel Sekreteri Jemila Mahmood, yakın zaman önce İstanbul’da İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş tarafından ağırlandığını ve gençlerin enerjisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Mahmood, Başkan Kadir Topbaş'a gençlik çalışmalarına verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

İstanbul, dünya gençlik çalışmaları bağlamında öne çıkıyor…

UN MGCY ve UN Habitat adına söz alan Gençlik Bölümü Direktörü Douglas Ragan da, Başkan Topbaş’a gençlik çalışmalarına verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, yerel yönetimler bağlamında gençlik çalışmalarının önemine vurgu yaptı. Ragan, İstanbul’da kurulacak ve dünyada bir ilk olacak Global Model Gençlik Merkezi’nin ve Gençlik Meclisleri ve merkezleri ağının uluslararası gençlik çalışmalarına önemli bir katkı sağlayacağı ve İstanbul’un dünya gençlik çalışmaları bağlamında bir model olarak öne çıkacağını belirtti. Programın sonunda dünyanın farklı ülkelerinden BM Genel Kurulu’na gelen gençlerle toplu hatıra fotoğrafı çekimi ve ödül takdimi gerçekleşti.

Gençlik Meclisi’ne ödül…

Dünyanın farklı yerlerinde vizyoner çalışmalara imza atan İBB Gençlik Meclisi, Türkiye Bilişim Derneği tarafından organize edilen Türkiye Bilişim Vakfı ve Bilişim Sektörü Dernekleri Federasyonu’nun desteklediği Bilişim Yıldızları e-Dönüşüm Yarışması’nda, e-Belediyecilik alanında 3’üncü seçildi.

Samed Ağırbaş: “Dünyada fark yaratmayı hedefliyoruz…”

Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, “Bugün Gençlik Meclisi olarak bir ilki yaşıyor ve ilk kez ödül alıyoruz. Bilişim alanında gönüllülerimiz ile yaptığımız çalışmaların sonucunda gelen bu anlamlı ödülü tüm ekip arkadaşlarım adına alıyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, bugün İstanbul gençliğinin ortak sesi oldu. Biliyoruz ki, bizler İstanbul’un geleceğiyiz. Bu yüzden İBB Başkanımız Dr. Kadir Topbaş’ın vizyonu doğrultusunda İstanbul için hiç durmadan üretmeye çalışıyoruz. Ar-ge, girişimcilik, inovasyon gibi konulara yoğunlaşarak dünyada fark yaratmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.