Yeryüzü Pazarı Şile’de 4.9.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile Doğal Ürünler Pazarı’nın açılışını yaptı. Başkan Topbaş, dünyada 44 adet bulunan Yeryüzü Pazarı’nın 45’incisinin Şile’de açıldığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve bazı İBB Bürokratları ile birlikte ilçede organik ürünlerin satıldığı Yeryüzü Pazarı’nı açtı. Pazarı gezerek köylülerle sohbet eden ve ürünlerin tadına bakan Başkan Topbaş, domates, biber ve marmelat gibi ürünleri çok beğendi. Pazarda Şilelilerin ikramlarını da geri çevirmeyen Başkan Topbaş, “Dünyada 44 adet bulunan Yeryüzü Pazarı’nın 45’incisini İstanbul Büyükşehir Belediye’mizin desteğiyle Şile’de kurduk. Geleneksel tohumlarla doğal ürün üreten köylülerimiz burada ürünlerini cuma ve pazar günleri satabilecek. İstanbullular koşarak sağlıklı yaşam için buraya gelsin.” diye konuştu.

“Doğal ürünler tüketelim…”

Dünya insanları doğal kaynakların hızla tükendiği sağlıklı yaşam için ne yiyelim, uzun ve sağlıklı yaşayalım?’ arayışı içerisinde olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu: “Çünkü şehirlerde ambalajlanmış, koruyucu maddeler içeren ürünlerle maalesef besin kaynaklarımız kirletilmiş duruda. Tıp uzmanları sürekli doğal ürünler tüketmemizi öneriyor. Ekmeğimizi ve yoğurdumuzu mümkünse evde mayalayalım. Genleriyle oynanmamış doğal ürünler tüketelim, çünkü bunlar metabolizmamızı daha güçlü kılıyor.”

“Başkan Topbaş’tan müjde…”

“Rabbimiz, ‘Helal ve temiz yiyin’ buyuruyor. Yani genleriyle oynanmamış temiz ve doğal ürünler tüketin diyor. Genleriyle oynanmış ürünler ölümcül hastalıklara davetiye çıkartıyor. Doğal ürünlerde bir müddet yedikten sonra diğerlerini yiyemiyorsunuz zaten” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Şimdi bir müjde veriyorum: Geçmişte burada bir yel değirmeni varmış. Şimdi o yel değirmenini yeniden inşa ederek, Anadolu’dan bozulmamış doğal buğdayları getirip bu taş değirmende öğüttüreceğiz. Köylümüz tamamen doğal ekşi mayalı ekmeğini bu şekilde yapacak. Bu doğal pazar, gelecek kuşaklarımız için de önemli. Köylülerimizin buraya getirdiği ürünler de çok pahalı değil. Biz de ailece doğal ürünler tüketiyoruz. Bana da ‘Sağlınızın sırrı nedir?’ diye soruyorlar. İşte sır burada; sağlıklı ve doğal ürünlerde.”

Uluslararası Pazar ağı…

Yeryüzü Pazarı, sadece kendi ürettikleri ürünleri satan çiftçilerden oluşan uluslararası pazar ağıdır. Bu pazar ağında Slow Food’un iyi, temiz, adil ilkesine uygun olarak üretilmiş ürünler bulunur. Sadece mevsimsel, yöresel ve sürdürülebilir tarım metotları ile üretilmiş ürünler yer alır. Yeryüzü Pazarı’nda fiyatların ulaşılabilir olmasına dikkat edilir. Üretici ve tüketici doğrudan diyalog kurarak ürününün kalitesi hakkında bilgi verir ve sorumluluğunu alır. Yeryüzü Pazarı sadece satış yeri değil, tadım yerleridir. Ürün ve üreticiler uluslararası yer değiştirme imkanı sağlanmaktadır.