Saraybosna Başbakanı’nın ziyareti 31.8.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraybosna Başbakanı Elmedin Konakovic ve beraberindeki heyeti ağırladı. Yeni hükümet olarak ilk dış ziyaretlerini İstanbul’a yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Başbakan Konakovic,” İBB’deki bilgi ve birikim bizim için çok değerli ve önemlidir.” dedi.

Saraybosna Başbakanı Elmedin Konakovic, Saraybosna Kantonu Ulaştırma Bakanı Mujo Fuso ve Bosna Hersek İstanbul Başkonsolos Vekili Adi Durmic ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Saraçhane Başkanlık Sarayı’nda gerçekleşen ziyarette, Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi (BIGMEV) Vakfı Başkanı Muzaffer Çilek ile İBB Bürokratları da hazır bulundu.

“Bosna’nın yaralarını sarmak için destek veriyoruz…”

Başkan Kadir Topbaş, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, dost ve kardeş ülke Saraybosna ile ortak bir kadim medeniyetin mensubu olduğumuzu ve birçok ortak değerimiz bulunduğunu belirterek, “Bosna’nın geçmişte yaşadığı acıları silerek, yeniden yapılanması için İstanbul olarak biz de ciddi destek veriyoruz.” dedi.

“Saraybosna geleceğe emin adımlarla yürüyor…”

Dünyaya barış ve huzurun hakim olmasını dilediklerini vurgulayan Başkan Topbaş, “Saraybosna bunu başarabilen bir ülke olarak geleceğe emin adımlarla yürüyor. Türkiye Cumhuriyeti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak biz, her daim yanlarındayız. Yerel yönetimlerimiz arasında bilgi ve deneyim paylaşımı için elimizden geldiği kadar destek vermeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

“İlk dış ziyaret İBB’ye…”

Saraybosna Kantonu Başbakanı Elmedin Konakovic de, yeni göreve gelen hükümet olarak ilk dış görev ziyaretini İstanbul şehrine ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’a yapmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. “Son 20 senedir İstanbul’un ve tüm Türk halkının Saraybosna için yaptığı yardımlara ve verdiği desteklere öncelikle teşekkür etmek için geldik.” diyen Başbakan Konakovic, Bosna Hersek Devleti olarak savaşın yaralarını sararak, gelişme dönemine girdiklerini söyledi.

 “İBB’deki bilgi ve birikim çok değerli ve önemlidir…”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kalkınma ve belediyecilik anlamında dünyanın önde gelen şehirlerinden biri olduğunu belirten Başbakan Konakovic, şunları söyledi: “İstanbul’u bu amaçla da ziyaret ettik. İBB’deki bu bilgi, birikim bizim için çok değerli ve önemlidir. İki taraf olarak fayda sağlayacağımız ve işbirliğini geliştireceğimiz alanları görüştük. Bu alanlarda hızlı bir şekilde işbirliğine başlayıp devam edeceğiz.”