Büyük zaferin 93. yılı… 30.8.2015

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 93. yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da törenlerle kutlandı. Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda başlayan kutlamalar, Vatan Caddesi'nde yapılan resmigeçit töreni ile sona erdi.

İstanbul’daki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen tören ile başladı. Törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Valisi Vasip Şahin ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak katıldı. Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Başkan Kadir Topbaş ile İstanbul’daki mülki erkan daha sonra İstanbul Valiliği’ne geçerek tebrikleri kabul etti.

Vatan Caddesi’nde resmigeçit töreni yapıldı…

Kutlamalar çerçevesinde Vatan Caddesi’nde de resmigeçit töreni yapıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği törene, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve İstanbul protokolü katıldı.

Tören, İstiklal Marşı’nın okunması ve Türk Bayrağı’nın göndere çekilmesiyle başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri birliklerinin yürüyüşü ve askeri araçların geçişi İstanbullular tarafından coşkuyla izlendi. Vatan Caddesi’ndeki tören, zırhlı araçların yanı sıra helikopterlerin gösterileriyle son buldu.