Yakutistan Cumhuriyeti’nden İBB’ye ziyaret… 24.8.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yakutsk Belediye Başkanı Aysen Nikolayev ve beraberindeki heyetle biraraya geldi. Yerel yönetimler arasındaki bilgi ve deneyim paylaşımını her daim önemsediklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, İstanbul ile Yakutsk’un pek çok konuda ortak çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Rusya Federasyonu’na bağlı Saha Cumhuriyeti’nin (Yakutistan) Başkenti Yakutsk Belediye Başkanı Aysen Nikolayev, bir heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti.

Saraçhane Başkanlık Sarayı’ndaki görüşmede, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, Genel Sekreter Yardımcıları Çağatay Kalkancı ve Eyyüp Karahan, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ile Başkan Topbaş’ın Danışmanları Mehmet Duman, İsmail Hakkı Turunç ve Kortan Çelikbilek de yer aldı.

“Yerel yönetimler arasındaki paylaşımı önemsiyoruz…”

Görüşme sonrasında açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, geçen yıl ziyaret ettiği Yakutistan’ın iklim olarak çok zor şartlarda olmasına rağmen önemli gelişmeler gösterdiğini belirterek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Başkanı Sayın Vladimir Putin’un ülkelerimiz arasındaki ilişkileri geliştirmek adına verdikleri karar doğrultusunda yerel yönetimler arasındaki bilgi ve deneyim paylaşımını her daim önemsiyoruz.” dedi.

“İki belediye arasında pek çok ortak çalışma yapılacak…”

UCLG Başkanı olarak da dünya insanlarının barış ve huzurunu sağlamak, yaşam kalitesini yükseltmek adına çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, aynı zamanda UCLG’nin bölge başkanı olan Yakutsk Belediye Başkanı Aysen Nikolayev ile ekibine İstanbul’un bilgi ve deneyimlerini aktarmaktan memnuniyet duyacaklarını söyledi. Her iki belediye ekibinin pek çok konuda ortak çalışmalar yapacaklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Sayın Nikolayev’in bu nazik ziyareti iki ülke ve şehirlerimiz arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine önemli katkılar sunacaktır.” diye konuştu.

“İstanbul’un bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz…”

Yakutsk Belediye Başkanı Aysen Nikolayev de misafirperverliğinden dolayı Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür ederek, “İstanbul’un nadir bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. İstanbul’da bulunmak bizim için olağanüstü bir fırsat. İstanbul’un yerel yönetim başarısı ve şehircilik tecrübelerinden istifade etmek istiyoruz. Kardeş ülke Yakutistan’dan İstanbullulara selamlar getirdim. İki ülke devlet başkanının stratejik işbirliği kararı yerel yönetim olarak bizim farklı ülkelerde tanınmamıza ve daha iyi ekonomik, ticari ilişkiler kurmamıza vesile olacaktır. UCLG Başkanı olarak Sayın Topbaş’ın yerel yönetimler arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesindeki payı büyük. Kendisi eşi bulunmaz, nadir bir tecrübeye ve işlere imza atıyor.” diye konuştu.