İstanbul turizmine yeni destinasyonlar 27.7.2015

Muhteşem tarihi ve doğal güzellikleri kendine hayran bırakan İstanbul’un bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmden daha fazla pay alması için yeni bir çalışma başlatıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın başkanlığında toplanacak İstanbul Turizmi Zirvesi ile İstanbul’a yeni destinasyonlar kazandırılması hedefleniyor.

İstanbul turizmine yeni destinasyonlar kazandırmak için önemli bir çalışmanın startı verildi. Bu kapsamda; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın başkanlığında, belirli periyotlarla “İstanbul Turizmi Zirvesi” toplanacak. Turizmden sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, İBB Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, İBB Başkan Danışmanı Tülin Ersöz’den oluşan çalışma grubunun ilk ve öncelikli hedefi İstanbul’a yeni destinasyonlar kazandırmak olacak.

Başkan Topbaş başkanlığında yapılan ilk toplantıda, İstanbul’un yurt dışında tanıtımına yönelik atılacak adımlar ele alındı. Buna göre Valilik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TUROB, TÜRSAB ve THY’nin destekleriyle İstanbul’un yurt dışında tanıtımına yönelik yenilikçi ve işlevsel çalışmalar yapılacak. Ortak akıl ve işbirliği temelinde sürdürülecek çalışmalarda İstanbul’un kongre turizmindeki etkinliğinin de artırılması hedefleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, toplantıyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “2004’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve başladığımda yaptığım ilk iş, turizm sektörü temsilcileriyle biraraya gelip, yol haritası hazırlamak olmuştu. Sektör temsilcileriyle birlikte yaptığımız çalışmalar neticesinde İstanbul turizmi önemli ölçüde gelişme gösterdi. Şimdi bunu daha da yukarıya taşımak istiyoruz. Çalışmalarımızı ortak akıl ve işbirliği temelinde sürdüreceğiz. İstanbul’a yeni destinasyonlar kazandırma noktasında çok hızlı sonuç alacağımıza inanıyorum.”