Ahmet Kabaklı’nın adı kitaplarla anılmaya devam edecek 8.5.2011

Şeyhülmuharririn Ahmet Kabaklı’nın adı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu kütüphanede yaşayacak. İBB tarafından inşa edilen Ali Emiri Kültür Merkezi bünyesinde kurulan Ahmet Kabaklı Kütüphanesi Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı. Başkan Topbaş, “Hocamız insanlığa hizmet edenlerden biriydi. Eserleriyle, yaşadığı gibi yaşamaya devam edecek” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Ali Emiri Kültür Merkezi bünyesinde kurulan Ahmet Kabaklı Kütüphanesi törenle hizmete açıldı. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ile Servet Kabaklı ve vatandaşlar katıldı.

Ahmet Kabaklı eserleriyle yaşamaya devam edecek

Kütüphanenin açılışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tarihi Yarımada’nın geçmişten bu yana kültür ve sanat merkezi olduğunu belirterek, Osmanlı Devleti ile birlikte neşet eden kültür adasının her bölgesindeki tarihi eserleri yenilediklerini söyledi. Ali Emiri gibi Türkiye'ye hizmet eden insanların isimlerinin yad edilmesinin görevlerinden biri olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

“İnsanlığa hizmet etmek çok önemli. Ahmet Kabaklı hocamız da hizmet edenlerden biriydi. Eserleriyle yaşadığı gibi yaşamaya da devam edecek bir isimdir. Birçok edebiyatçımız onun hakkında farklı derlemeler yapmakta, biz de kendisinin sağlığında eserlerini, makalelerini, fıkralarını okumaktan memnuniyet duyardık. Merhum Ahmet Kabaklı'nın kitaplarını adına yakışır bir yerde bulundurmak istedik.”

Yılda 550 bin kişi İBB kütüphanelerinden yararlanıyor

Ali Emiri Kültür Merkezi'ni 2009 yılında fiili olarak açtıklarını, burada nikah dairesinin yanı sıra, sergi ve çok amaçlı salonlar bulunduğunu dile getiren Başkan Topbaş, açılan kütüphane ve açılacak 3 sinema salonuyla merkezin bir kültür adası özelliği taşıyacağını kaydetti. Belediyelerin görevlerinin, halkın yaşam alanlarında mutlu olacağı yatırımlar yapmak olduğunun altını çizen Kadir Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“İstanbul’un değerlerini ve eserlerini gün yüzüne çıkarmak ve mekanlar oluşturmak bizim görevimiz. Göreve geldikten bu yana 8 kütüphane açtık. Şu anda 12 kütüphanemiz var. Geçen yıl 550 bin insan kütüphanelerimizden istifade etmiş. Bu kütüphaneler bilime ulaşma noktaları olduğu gibi aynı zamanda ortak mekan noktalarımız. Biz bunları kütüphanelerin ötesinde bir kültür merkezi çatısı altında oluşturmayı önemsedik. 12 kütüphanenin yanı sıra 5 tane gezici kütüphaneye de yer vermekteyiz. Bulunduğumuz bilgi çağında her bilgiye ulaşabiliyoruz, ama kitabın yeri başka onunla farklı bir dostluk oluşturuyoruz.”

Başkan Topbaş, Türkiye'yi daha çok okuyan bir toplum haline getirmek istediklerini söyledi. Kütüphanede Ahmet Kabaklı Koleksiyonu (16 bin 695 adet) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yayımlamış olduğu kitaplar ile güncel kitaplardan oluşturulmuş Halk Bölümü (8 bin 573 adet) olmak üzere toplam 25 bin 268 adet kitap bulunduğuna dikkat çeken Topbaş, Halk Bölümü’ndeki kitapların üye okuyuculara ödünç verilebildiğini, öğrencilerin kütüphanede ders de çalışabildiğini belirtti.