Başkan Topbaş, şampiyon itfaiyecileri ödüllendirdi 13.7.2015

Başkan Kadir Topbaş, 16. İtfaiye ve Polis Oyunları’nda 15 sporcu ile 15 madalya alma başarısı gösteren itfaiyecileri ödüllendirdi. Başkan Topbaş, “Bu madalyalar sadece belediyemize değil İstanbul’a ait, Türkiye’ye ait bir gurur tablosudur.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ABD’de düzenlenen 16. İtfaiye ve Polis Oyunları’nda 15 madalya alan itfaiyecileri ödüllendirdi. Saraçhane Belediye Sarayı’nda düzenlenen ödül törenine Başkan Topbaş'ın yanı sıra İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut, İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan, İtfaiye Destek Hizmetleri Müdürü Mahmut Abacı, Anadolu Yakası İtfaiye Müdürü Mehmet Emin Koçan, AKOM Müdürü Mustafa Akyüz, Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürü Tuncay Bulut, İtfaiye Bölge müdürleri ve çok sayıda itfaiyeci katıldı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, ilk kez katıldıkları oyunlarda 15 madalya dönen itfaiyecileri tebrik ederek, “Bugün gerçekten bir gurur tablosunu birlikte paylaşıyoruz. Sizler itfaiye ailesi olarak bizim yüzümüzü hep ak çıkardınız. Bu gururu yaşatan tüm sporcularımıza ve itfaiye ailesine teşekkür ediyorum” dedi.

Bu madalyaların sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait olmadığını ifade eden Başkan Topbaş, “Bu madalyalar İstanbul’a ait, Türkiye’ye ait bir gurur tablosu. İnanıyorum ki bu aynı zamanda diğer belediyelerimize de örnek teşkil edecektir. Her yerde varlığımız ama olduğumuz yerde de en iyisi olmak üzere yaptığımız çalışmaların bir sonucudur bu. Sizlerin her birini kutluyorum. 4 altın 4 gümüş, 7 bronz madalya ve başka derecelerle geldiniz. Bunun arkası gelecektir. Çünkü bu tecrübeler bize yeni açılımları sağlayacak. Ve arkanızdan gelecek itfaiye sporcularına da model olacaksınız. İlk öncüler sizlersiniz. İlk adım atan sizlersiniz ve bir ilk olarak tarihe böyle geçecek” diye konuştu.

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak her alanda varlığımızı göstermemiz gerekiyor” diyen Topbaş, “Hep bu adımları atıyoruz. Çünkü bir yerlerde hissedilmezseniz, bir yerlerde kimliğiniz yoksa, adınız okunmuyorsa sizi kimse dikkate almıyor. Mutlaka her yerde burada biz varız dedirtmek zorundayız. Ve sizler bunu başardınız. Sizler itfaiye ailesi olarak bizim yüzümüzü hep ak çıkardınız. İlk defa katıldığınız 16. Dünya Polis ve İtfaiye Oyunları’nda bir başka kıyaslama bir sportif mücadele ama bir varlık hissettirdiniz” şeklinde konuştu.

Başkan Topbaş, İstanbul İtfaiyesi’nin yapılan yatırımlarla dünyada önemli bir yere geldiğini söyledi. Türkiye’nin örnek aldığı ve dünyanın izlediği bir itfaiye teşkilatlarının bulunduğunu kaydeden Kadir Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Göreve geldiğimiz zaman dedik ki itfaiye ailemizi genişletelim, büyütelim, güçlü hale getirelim. Öyle bir hale getirelim ki dünyada en önde olan itfaiyelerden bir tanesi olsun. Bu adımları attık. Ne gerekiyorsa yerine getirdik. Bir söz var; kem aletle kemalat olmaz, kötü aletle güzel iş çıkmaz. Biz de önce araç gereç olmak üzere itfaiyemizin ihtiyaçlarını karşıladık. Bunları yaptık ve başardık.

Çok şükür itfaiye ailesi olarak dünyada önemli bir seviyeye geldik. Belki daha eksikler var daha gelişmiş, daha ileri konumda olabiliriz hatta dünyada örnek alınan hale gelmemiz gerekiyor. Dünyanın bizi izlediğini biliyoruz. Türkiye’de örnek alınıyoruz. Çeşitli illerimize eğitimler veriyoruz. 300 yıllık geçmişe sahip bir itfaiye ailesindeyiz. Dünyanın en eski itfaiyelerinden birinin mensuplarıyız. İtfaiyecilerimiz zaman zaman kendi hayatlarını tehlikeye atacak şekilde insanlarımızın canını ve malını kurtarma konusunda yıllardan beri hizmet vermiştir. Binalara girmiş, yangına girmiş ve şehitler vermiştir. Kolay iş değil. İtfaiyenin kentin ve insanlığın güvenle yaşamını sürdürmesi için olması gereken bir konumu var. Bu vesileyle şehit olan arkadaşlarımıza rahmet mağfiret diliyorum.”