Başkan Topbaş vatandaşlarla buluştu 4.7.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tarihi Sultanahmet Meydanı’nda vatandaşlarla buluştu. Başkan Topbaş, İstanbullular ile yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı’nı gezdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un yüzyıllık tatlarının ve sanatlarının yaşatıldığı Sultanahmet Meydanı’ndaki Asırlık Tatlar ve Sanatlar Çarşısı’nı gezdi. Çarşıya yoğun ilgi gösteren vatandaşlar, Başkan Topbaş ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

Unutulmaya yüz tutmuş sanatlar ve tatlar yaşatılıyor…

Sergideki stantları tek tek gezerek, sanatkarlar ve esnafla sohbet eden Başkan Topbaş, Türkiye’nin unutulmaya yüz tutmuş sanatlarının ve tatlarının bu çarşıda yaşatıldığını söyledi. Serginin çok önemli bir açığı karşıladığını ifade eden esnaf ve sanatkarlar da, sanata ve sanatkara önem verdiği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

Eski sanat, zanaat ve mesleklere ait eserlerin yapıldığı sergide; cam, ebru, çini, tezhip sanatı, halı dokuma, sedef işi, porselen gibi geçmişi çok eskilere dayanan mesleklere ait stantlar yer alıyor. Çarşıyı ziyaret eden vatandaşlar, sanat eserlerinin şekillenme sürecini canlı olarak izleyebiliyor.

Sergide asırlık sanatların inceliklerini maharetli ellerden görme imkanı da bulan İstanbullular,  İstanbul’a ait olan tarihi tatların tadına bakabiliyor ve üretimi hakkında bilgiler de edinebiliyorlar. Yüzyıllık tatların ve sanatların görsel şovlarının da yer aldığı çarşı, ziyaretçilerine adeta kültürel bir şölen yaşatıyor.