İstanbul ve Batum sanatta buluştu… 3.7.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul-Batum Sanat Buluşması kapsamında açılan resim sergisine katıldı. Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkilerin son yıllarda hızla geliştiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Birbirimizin kültür ve sanatını daha da yakından tanıdıkça dostluğumuzun çok daha fazla gelişeceğine inanıyorum.” dedi.

İstanbul-Batum Sanat Buluşması, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde (MAKSEM) düzenlenen törenle başladı. Gürcistanlı 12 ressamın 140 farklı eserinden oluşan resim sergisinin açılışına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Gürcistan Acara Özerk Bölgesi Eğitim Kültür ve Spor Bakanı Giorgi Tavamishvili, Batum Belediye Başkanı Giorgi Ermakov ile Türkiye Batum Başkonsolosu da katıldı.

“Dostluğumuz daha da gelişecek…”

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, Türkiye ile Gürcistan arasındaki ilişkilerin son yıllarda hızla geliştiğine dikkat çekerek, insanlığın ortak değeri olan sanatla bu gelişmeyi sürdürmenin çok anlamlı olduğunu söyledi. İstanbul’un 8 bin 500 tarihiyle birçok sanatçıya ilham verdiğini ve yeni ufuklar açtığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Birbirimizin kültür ve sanatını daha da yakından tanıdıkça dostluğumuzun çok daha fazla gelişeceğine inanıyorum.” dedi.

“İstanbul için unutulmaz eserler olacak…”

“Bugün burada tarihe bir iz düşüyoruz.” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Bizim açtığımız kapıdan arkamızdan insanlarımız da geleceklerdir. İstanbul’u resmetmek üzere burada bulunan sanatçılarımızın işi çok zor. Çünkü İstanbul’da görülmesi, çizilmesi gereken o kadar çok güzellikler var ki; nereden başlasak diye düşüneceklerdir. Tuallerine yansıyacak olan eserler bizim için unutulmaz eserler olacaktır. İstanbulluları da bu sergiyi mutlaka gezmeye davet ediyorum.”

Resimler, Batum’da da sergilenecek…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TC Dışişleri Bakanlığı ve Batum Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla düzenlenen sergi 12 ressamın 140 farklı eserinden oluşuyor. Sergiyi açan ressamlar, İstanbul'da bulundukları yaklaşık 10 günlük süre içinde şehrin resimlerini yaparak, bu resimleri daha sonra Batum’da “Batumlu Ressamların Fırçalarından İstanbul” temasıyla sergileyecekler.

İstanbul’u tanıtan programlar hazırlanacak…

Ressam grubuna Acara’nın en çok takip edilen basın kuruluşları Acara TV ile Acara Gazetesi’nden bir kameraman ve bir muhabir de eşlik etti. Sergi kapsamında; İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte hazırlanan bir program dahilinde İstanbul’u ve Türk kültürünü çeşitli yönleriyle tanıtan programlar da hazırlandı.