Barış kenti İstanbul… 3.7.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’daki muhtarlarla iftarda biraraya geldi. Kadir Topbaş, UCLG Başkanı olarak katıldığı BM Toplantısı’nda dünya ülkelerinin yöneticilerine İstanbul’da asırlardır devam eden barış iklimini örnek gösterdiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’daki muhtarlar ve aileleriyle iftarda buluştu. Yenikapı Etkinlik Alanı’nda gerçekleştirilen iftarda, İstanbul Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Hayri Baraçlı ile diğer bürokratlar da yer aldı.

İftar sonrasında muhtarlara hitap eden Başkan Kadir Topbaş, dünyanın 122 ülkesinden daha büyük olan medeniyetlerin beşiği İstanbul’a muhtarlarla birlikte hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, “Sizler devletimizin en uç noktalarında hizmet vermektesiniz. Vatandaşı dinlemek, sorunlarını çözmek ve devletin varlığını hissettirmek zorundasınız. Sizler mahallelerinizde demokrasinin bir yansıması olarak bulunmaktasınız.” dedi.

Ramazan-ı Şerif’in oluşturduğu rahmet ve barış ikliminin dünyadaki kan ve gözyaşını dindirmesini dileyen Başkan Topbaş, New York’ta UCLG Başkanı olarak katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) Toplantısı’nda dünya ülkelerinin yöneticilerine seslenme imkanı bulduğunu söyledi. BM’deki konuşmasında, İstanbul’un asırlardır farklı kültürlerdeki insanları ve farklı dinlerin ibadethanelerini kardeşçe birarada yaşattığını anlattığını ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul, bu özellikleriyle dünyaya en güzel barış mesajlarını veriyor. Dünyadaki 7 milyon zenginin israfı 2 milyar insanı doyurur. Yeter ki insanlık ölmesin, yeter ki dünyada huzur ve güzellik olsun.” diye konuştu.