Küresel gündem, yerel gündemdir! 26.6.2015

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Dünya Teşkilatı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler’de akil adamlardan oluşan “Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumu”nda bir konuşma yaptı. Başkan Topbaş, yerel yönetimler olarak dünyada yoksulluğun azaltılabileceği, refah ve sürdürülebilir kalkınmanın beraber elde edilebileceği yeni bir kalkınmanın ortaya konulabileceğine inandıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler’de (BM) akil adamlardan oluşan “Sürdürülebilir Kalkınma Üst Düzey Siyasi Forumu”nda konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, forum öncesinde New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile “Ülkelerde Kalkınmada İstikrar” konusunda görüş alışverişinde bulundu.

BM Genel Sekreteri ile ‘2015 Sonrası Kalkınma Raporu’nda UCLG ile yerel yönetimlerin yeri ve etkilerini konuşan Başkan Kadir Topbaş, aralarında İngiltere Başbakanı David Cameron, Liberya ve Endonezya Cumhurbaşkanları, Ürdün Kraliçesi, Mandela’nın eşinin de yer aldığı 26 kişilik üst düzey panelistler arasında BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon özel davetiyle yer almıştı.

UCLG, dünya diplomasisinde aktif rol oynuyor…

UCLG’ye verdiği destek için de Ban Ki-moon’a teşekkür eden Başkan Topbaş, UCLG’nin dünya arenasında aktif bir oyuncu haline geldiğini vurguladı. Başkan Topbaş, “Sayın Ban Ki-moon’un şahsi desteği ve BM’nin kurumsal desteği çok önemliydi.” dedi. Pek çok devlet ve hükümet başkanının yer aldığı panelistler arasında olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Çalışmalarımız sonucunda ortaya konulan raporda ilk kez ‘Kentleşmenin Sürdürülebilir Kalkınma Gündemindeki Önemi’ne değinildi. Rapor, bu girişim sonrasında Eylül 2015’te BM’ye üye devletler tarafından kabul edilecek. Kentleşme ve yerel yönetimler, sürdürülebilir kalkınmanın hedefi olarak raporda yer alacak.”

Ban Ki-moon: “Topbaş’ın liderliğine ihtiyaç var…”

Başkan Topbaş’a yürüttüğü çalışmalardan ve verdiği destekten dolayı teşekkür eden BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon da, “En önemli odak noktası yoksulluğu azaltmak. İnsan odaklı ve çevre dostu sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin kabulünden sonra yerel yöneticilere uygulama alanında büyük rol düşecek. Sayın Topbaş’ın liderliğine de bu konuda ihtiyaç duyulacak. Bu nedenle, önümüzdeki aylarda İstanbul’da yapılacak olan Dünya İnsanı Zirvesi’ni de çok önemsiyorum.” diye konuştu.

Başkan Topbaş, BM Üst Düzey Siyasi Forumu’nda konuştu…

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Dünya Teşkilatı ile Birleşmiş Milletler Yerel Yönetimler Danışma Kurulu’nun (UNACLA) Başkanlığı’nı da yürüten Kadir Topbaş, BM Üst Düzey Siyasi Forumu’nda “Habitat 3’e Doğru 2015 İçin Küresel Görev Gücü” konulu bir konuşma yaptı. Yoğun katılımın olduğu toplantıda, ECOSOC Başkanı Martin Sajdik, BM Sosyal ve Ekonomik Kalkınmadan Sorumlu Müsteşarı Wu Hongbo ve Avusturya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Rudolf Hundstorfer de yer aldı.

Dünyanın dört bir yanındaki yüz binlerce yerel yönetim olarak yoksulluğun azaltılabileceği, refah ve sürdürülebilir kalkınmanın beraber elde edilebileceği bir çözümün ve yeni bir kalkınma gündeminin ortaya konulabileceğine inandığını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Bu gündem tek ve evrensel olmalıdır. Aynı zamanda insan odaklı, gerçekçi ve elde edilebilir olmasının yanı sıra gelecek nesillerin ihtiyaçlarına hitap edebilmelidir.” dedi.

“Çözüm ortağı olarak, küresel hedefleri yerel ve bölgesel katkılarla gerçekleştirmek istiyoruz. Kalkınma için finansmanın, iklim gündemi ve Habitat 3’ün, 2015 Sonrası Gündemi’nin bir parçası olması gerektiğini düşünüyoruz.” diyen Başkan Topbaş, bildirge taslağının giriş kısmında yerel yönetimlere atıfta bulunulmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti.

“Küresel gündem, yerel gündemdir…”

İklim değişikliğine uyum ve afet risk azaltımı için, entegre bir bölgesel yaklaşım ile kentsel planlamanın geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Topbaş, yerel yönetimler, diğer yönetim kademeleri ve uluslararası kurumlar tarafından desteklenmelidir. Ayrıca sivil toplum ve özel sektörle güçlü ortaklıklar kurma kapasitesine sahip olmalıdır. Küresel gündem, yerel gündemdir. Kaliteli temel hizmetlere evrensel erişim sağlamak büyük önem taşıyor. Kent liderleri olarak günlük sorumluluklarımız, bunu yakından anlamamızı sağlıyor. Özellikle de kadınlar, çocuklar, engelliler ve yoksullar gibi toplumun en savunmasız kesimlerinin kaliteli temel hizmetlere ihtiyacı var. Kalkınma gündeminin önemini en çok sokaklarda, okullarda, hastanelerde ve karakollarda görüyoruz.” diye konuştu.

“Önümüzdeki gündem ortak çalışma gerektiriyor…”

Koydukları hedeflerin süreçler içerdiğini, bu nedenle yeni bir çalışma yöntemi geliştireceklerini anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Belediye başkanları olarak, çoğu zaman doğrudan yetkinliklerimizin üzerinde çalışmalar gerektiren durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Önümüzdeki gündem; yerel, ulusal, bölgesel ve uluslararası liderlerin ortak çalışmasını gerektirmektedir. Kentleşmenin getirdiği zorlukları kabul ediyoruz. Ancak, aynı zamanda büyük olasılıklar sunduğu gerçeğini de sizlere aktarabildiğimi ümit ediyorum. Bu olasılıklar, ancak yerel ve bölgesel yönetimlerin kalkınma gündemine tam katılımı ile gerçekleştirilebilir. Kararlılığımızın ve desteğimizin bir kez daha altını çiziyorum.”