İstanbul’un iletişimi afet anında da kesilmeyecek! 29.4.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin acil durumlara ve afetlere yönelik olarak hazırladığı “Kesintisiz Haberleşme Sistemi”ni basına tanıtan Başkan Kadir Topbaş, “Afet anında telefon, internet, hatta uydu gibi bütün iletişim sistemlerinin çöktüğü durumlarda bu sistem çalışacak. Sistemi Başbakanlık, Valilik, Emniyet gibi kamu kuruluşları da kullanacak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından acil durumlar ve afetlere yönelik olarak hazırlanan “Kesintisiz Haberleşme Sistemi”ni Başkan Kadir Topbaş basına tanıttı. İstinye’deki İSKİ Beşiktaş Şube Müdürlüğü’nde düzenlenen tanıtımda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Hakkı Tok, İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan ve BELBİM Genel Müdürü Harun Maden de hazır bulundu.

İstanbul’un iletişimi hiç kesilmeyecek

Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un bir şehirden çok bir ülke özelliği taşıdığını, 5 bin 400 kilometrekarelik alana sahip şehrin kuş uçuşu 120 kilometreyi bulduğunu belirterek, “Dünyanın parlayan yıldızı İstanbul, maalesef deprem riski taşıyor. Yaşanan bir afette kesintisiz iletişim çok büyük önem taşıyor. Bugün devreye aldığımız kesintisiz haberleşme sistemi deprem, yangın, sel, hatta kar gibi her türlü afette ve acil durumda kesintisiz haberleşme imkânı sağlayacak. Sistemimizden başbakanlık, valilik, emniyet, jandarma, Kızılay gibi pek çok kamu kuruluşu yararlanacak. Telefon, internet, hatta uydu gibi bütün iletişim sistemlerinin çöktüğü durumlarda çalışacak ve bu sistem sayesinde İstanbul’un iletişimi hiç kesilmeyecek” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, “Kesintisiz Haberleşme Sistemi”nin hazırlık çalışmalarının yaklaşık 3 yıl sürdüğünü kaydederek şöyle konuştu;

Sisteme telefon ve bilgisayarla dahil olunabiliyor

“Telsizle İstanbul'un neredeyse tamamına ulaşan bir haberleşme sistemi geliştirdik. Bu sisteme, bilgisayar, ev ya da cep telefonunu kullanarak da erişilebiliyor. Telsiz sistemini acil durum haberleşmesi kapsamında 2008 yılında yeniledik. Mevcut telsiz kulesi sayısını 9'dan 18'e çıkarıp kapasitelerini artırdık. Olası bir afet anında çalışabilecek tek haberleşme sistemi olan bu sistemle İstanbul'un yüzde 98'i kapsama alanına girdi. Afet anında iletişimin kopmaması için fiber optik kablolarla sistemin yedeği de sağlandı. Sistem, elektrik kesildiğinde otomatik olarak devreye giren jeneratörlerle çalışmaya devam edecek”

Teknolojik kameralar da afet için devrede

Teknolojinin sağladığı imkanları kullanarak İstanbul'a 1161 kilometre fiber optik kablo döşediklerini, yer altında bir otoban niteliğindeki kabloların birbirine entegre edilmesiyle kesintisiz haberleşme sistemini tamamladıklarını ve bugünkü duruma geldiklerini anlatan Başkan Topbaş, ayrıca nüfusun yoğun olduğu 10 ayrı bölgeye 15 adet optik zumlu acil durum kamerası yerleştirdiklerini söyledi. Kameralarla olası bir afet durumunda bu merkezlerin izlenerek gereken müdahalenin en kısa zamanda yapılabileceğinin altını çizen Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Özellikle afet anında telefon, internet, hatta uydu gibi bütün iletişim sistemlerinin çöktüğü durumlarda sadece “Kesintisiz Haberleşme Sistemi” çalışacak ve çok işe yarayacak. Bu sistem sayesinde iletişim hiç kesilmeyecek. Olası bir afet anında böyle bir sistem olmasa hiç bir yerle iletişim kuramazsınız, hiç bir şeyi bilemezsiniz, nereye nasıl yardım yapacağınızı dahi bilemezsiniz. 14,6 milyon TL harcayarak 3 yılda tamamladığımız bu sistem, afetlerde kesintisiz iletişim hizmeti vermenin yanında bizim kurum içi iletişimimizde de çok ciddi tasarruf sağlıyor. Bu sistem kullanıldığında bize ek bir maliyet de getirmiyor. Ayrıca birden fazla kişiyle toplu görüşme yapma imkânı sunuyor.”