İstanbul’da muhteşem fetih kutlaması! 30.5.2015

İstanbul’un Fethi’nin 562’nci yıldönümü muhteşem gösterilerle kutlandı. “Yeniden diriliş, yeniden yükseliş” ruhuyla Yenikapı Sahili’nde gerçekleştirilen kutlamalar, İstanbullulara fetih coşkusunu doyasıya yaşattı. Fethin, kente barış ve hoşgörü getirdiğini belirten Başkan Topbaş, ecdadın hatırasına sahip çıktıklarını söyledi.

İstanbul’daki kutlamaların ilk durağı, Fatih Sultan Mehmet’in Fatih Camii’ndeki türbesi oldu. Anma törenine, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tümgeneral Ali Sivri, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran katıldı. Törende, Türk bayrakları taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediyesi İzci Grubu da yer aldı. Vali Şahin ve Başkan Topbaş, Fatih Sultan Mehmet’in türbesine çiçek bıraktılar. Fatih Camii imamının Fetih Suresi’ni okuduğu ziyarette, lokum ve şerbet ikram edildi.

Yenikapı Sahili’nde fetih coşkusu…

Çağ açıp, çağ kapatan İstanbul’un Fethi’nin 562. Yıl Dönümü kapsamında, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle Yenikapı Sahili’nde Fetih Kutlaması gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile İstanbul Valisi Vasip Şahin’in ev sahipliği yaptığı şölene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve birçok bakanın ve milletvekilinin yanı sıra İBB Bürokratları ile ellerinde Türk Bayrakları bulunan 1,5 milyonu aşkın İstanbullu katıldı.

“Bizleri biraraya getiren alemlerin Rabbine hamdolsun.” diyen Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Övgü O’na aittir. Bizler faniyiz, nefes sayılarımız sınırlı. Biliriz ki, ne varsa Allah’tandır ve övgü Allah’a aittir. İstanbul’u bize müjdeleyen Fahri Kainat Efendimiz (S.A.V) ile İstanbul’u bize yurt kılan Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri başta olmak üzere tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi bu anlamlı günde bu güzel meydanı dolduran siz değerli İstanbullular ile misafirlerimizin üzerine olsun.”

“Fetih; karanlığı kapatıp, aydınlığı açmaktır…”

Fetih şöleni ve aydınlığı için alanda toplandıklarını belirten Başkan Topbaş, “Fetih, olmuş geçmiş bir mesele ve nostalji değildir. Bir şehri zapt edilmesinden ibaret de değildir. Askeri bir başarıyla sınırlı değildir. Fetih, karanlığı kapatıp aydınlığı, kötüyü kapatıp iyiyi, yanlışı kapatıp doğruyu açmaktır. Şehirleri teslim almak başkadır, gariplerin duasını almak çok daha başkadır. Ülkeler kazanmak başkadır, gönülleri kazanmak çok daha başkadır.” diye konuştu.

“Müjdelenmiş şehirdir, İstanbul…”

Başkan Topbaş, “İstanbul fethedildi, karanlık çağ kapandı, aydınlık çağ açıldı.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Zaman anlam kazandı. Çünkü Ortaçağ karanlığı sona erdi. Mekan, madde ötesi bir değerle buluştu. Çünkü bu şehir Peygamber Efendimizin müjdesine mazhar olmuştur. İstanbul sadece bir coğrafyadan ibaret değildir. Peygamber Efendimizin müjdelediği İstanbul, Latin istilasındaki talan ve yağmalanmış şehir değil, bütün İslam coğrafyasından methedilen asker olmak için gelip o müjde için can verenlerin şehridir. İşte burada söz biter ve fetih başlar. O şehitlerle gönül bağı kuranlar, sabahın seherinde surlara vuran rüzgarın tesbihini duyabilirler. Gerçek İstanbul’u ancak böyle anlayabilirler.”

“Fatih’in emanetine sahip çıkıyoruz…”

“Sayın Cumhurbaşkanım, siz İstanbul’da belediye başkanlığı yaparak Fatih’in emanetine sahip çıktınız.” diyen Başkan Kadir Topbaş, şunları söyledi: “İstanbul’u karanlıktan kurtardınız, aydınlığa kavuşturdunuz. Biz de bu mukaddes emanete sahip çıkmaya çalışıyoruz. Yakın gelecekte İstanbul, bir başka anlam kazanacak. Sadece Türkiye’yi değil; dünyayı aydınlatacak. Mermerlerin nabzında tekbirler yeniden çarpmaya başladı. Yeni fetihler yaklaşıyor. İşte bu yüzden ‘yeniden diriliş’ diyoruz.

“İstanbul’dan dünyaya sesleniyoruz…”

İstanbul’un gerçek bir barış şehri olduğuna vurgu yapan Başkan Topbaş, “İstanbul’dan tüm dünyaya sesleniyoruz. İstanbul’da kimse misafir değildir. İstanbul’da kimse kendisini yitik hissetmez. İstanbul herkesi sarıp sarmalar, kendisine dönüştürür. Hangi inançtan olursa olsun, İstanbul’da herkes Hz. Peygamber’in öğrettiği adaletin teminatı altındadır. Osmanlı Dönemi’nde gerçek insani değerler İstanbul’daydı. Şato ve kale şehirlerden yönetim bitmişti. Bizans halkı bu yüzden Osmanlı’nın gelişini sevinçle karşıladı. Milletimiz hiçbir zaman sömürgeci olmadı. Bugün bunun gönül rahatlığını yaşamaktayız. Dünyanın her yerinde başımız dik geziyoruz. İşte bu yüzden barışın, huzurun ve güvenin gerçek sahibi biziz demeye hakkımız var.” diye konuştu.

“Milletimiz tarihe yeniden mührünü vuracak…”

Başkan Topbaş, sözlerine şöyle son verdi: “Büyük fethin 562’nci yılındayız. Bu yıl, fethi başka bir heyecanla kutluyoruz. Bu meydandan nice fatihler çıkacak. İstanbul, nice fetihlere kapı açacak. Milletimiz tarihe yeniden mührünü vuracak. Zafer milletin, galibiyet Allah’ındır diyorum. Bu duygularla sizleri Allah’a emanet ediyorum.”

Fethin 562. yılına muhteşem kutlama…

Fetih Suresi’nin okunmasıyla başlayan şölende, Fetih’in 562. yılı dolayısıyla 562 kişilik hazırlanan Mehteran Birliği’nin marşları meydanı dolduran vatandaşları coşturdu. Türk Hava Kuvvetleri Türk Yıldızları Gösterisi ve Özel Fetih Filmi’ni ilgiyle takip eden İstanbullular, Türk Bayraklarıyla meydanı kırmızı beyaza boyadı. Şölenin sonundaki havai fişek gösterisi ise göz kamaştırdı.

Yenikapı’da dev hazırlık…

450 kişilik bir ekibin hazırladığı şölende, 2 adet büyük çadır hastane, 10 adet sağlık noktası, 70 adet ambulans, 600 adet sağlık personeli, 6 adet mescit, 6 ayrı noktada bol kabinli mobil tuvalet ve şadırvan, 20 adet su dağıtım noktası, gösterinin izlenebilmesi için hazırlanan 9 adet dev ekran hizmet verdi.

Türkiye’nin en büyük sahnesi…

Türkiye’de şu ana kadar yapılmış en büyük sahne rekorunu kıran 1.800 metrekarelik sahnede, yine Türkiye’nin en büyüğü olan 500 metrekarelik bir led ekrandan yayın yapıldı. Lazer gösterisinin de yer aldığı şölen, 17 kamerayla canlı yayınlandı. Ayrıca helikopter çekimi yapıldı. Canlı yayında işaret dili ile birlikte İngilizce, İspanyolca, Arapça, Fransızca ve Rusça canlı yayın yapıldı.

Okçular Tekkesi’nde Fetih Kupası Yarışları…

Fethin 562. Yılı Kutlamaları kapsamında, Türk sporuna kazandırılan tarihi Okçular Tekkesi, 3. Fetih Kupası Okçuluk Yarışları’na ev sahipliği yaptı. Okçular Vakfı tarafından gerçekleştirilen yarışların sonunda düzenlenen törenle, dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ödül törenine Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız, Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, İstanbul Milletvekili Adayı Aziz Babuşçu, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve çok sayıda davetli katıldı.

Barışın simgesi; okçuluk…

Törende bir konuşma yapan Okçular Vakfı Başkanı Ali Haydar Yıldız, “Fetih Kupası’nın ilk atışını medeniyet inancımızın ayrı bir önem arz ettiği Hakkari’den başlattık. Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyübi, Anadolu’nun Fatihi Sultan Muhammed Alparslan ve İstanbul’un Fatihi Fatih Sultan Mehmet Han bizim medeniyetimizi, bizim vizyonumuzu ifade ediyor. Geleceğe yürüyüşümüzün bu üçlü sacayağının vizyonu, bugün okçular vakfının vizyonudur. Hakkari’den attığımız ok bugün Okmeydanı’na düşmüş ve barışın simgesi olmuştur.” dedi.

Başkan Topbaş’a teşekkür…

Okçular Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Bilal Erdoğan ise, tesisin Türk sporuna ve Türk okçuluğuna kazanılmasında Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın büyük katkısı olduğunu belirterek, “Büyükşehir Belediye Başkanımız olmasaydı böyle bir tesis hayata gelemeyecekti. Bugün burada İstanbul’un Fethi’ni, dünyanın en büyük geleneksel ve olimpik okçuluk turnuvasıyla kutlamış oluyoruz. Her geçen sene burası daha şenlik havası alıyor. İnanıyorum ki, Türkiye’de okçuluk sporu geleceğe çok daha güçlü bir şekilde taşınmış olacak.” diye konuştu.

Fetih Kupası ile dostluğun meşalesi ateş alıyor…

Dereceye girenlere ödüllerini takdim eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise “Bizler burada bir tarihin başlangıcına yeniden tanıklık ediyoruz. Fatih Sultan Mehmet Han’ın kendi has akçesinden vakfiye ettiği ve daha sonra okçuluk eğitimleri yapıldığı, talimlerin yapıldığı bir mekan burası. Sonra maalesef o fonksiyonlarını yitirmişti. Biz İstanbul’un bu güzelliğe tekrar kavuşmasını arzu ettik. Okçuluk insanlık tarihi kadar eski, bir irade ve ruh hali. Aynı zamanda okçuluk teslimiyet gerektiren bir silah olarak kullanılmış. Günümüzde spor olarak dünyada aktif rolü var. Burada düzenlenen etkinliklerde dostluğun meşalesi ateş alıyor.” dedi.