Boğaz’a 3 yeni gemi 28.5.2015

İstanbul’un kent içi deniz ulaşımından daha etkin faydalanmasını sağlamak amacıyla Şehir Hatları filosuna 3 yeni gemi katıldı. Türk mühendisleri tarafından yapılan gemileri hizmete alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gemilerin engelli vatandaşların kullanımına uygun olarak tasarlandığını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da altyapıdan çevreye, ulaşımdan sağlığa kadar tüm alanlarda yatırım ve hizmetlerine 11 yıldır hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda; 164 yıllık Şirket-i Hayriye geleneğini devam ettiren Şehir Hatları filosuna engelli erişimine uygun, konforlu yeni gemiler kazandırıldı.

Şehir Hatları Filosuna 3 Adet Double Ended Tipi Yolcu Gemisi Hizmete Alım Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Sarıyer İskelesi’nde yapıldı. Törende, Denizcilik Meslek Yüksek Okulu öğrencileri ile çok sayıda vatandaş da yer aldı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, gemilerin İstanbul Boğazı’nın güçlü akıntısı, poyraz ve lodosa karşı güçlü manevra kabiliyeti ve sevk sistemi, seyir cihazları ile zor hava şartlarında bile hizmet verecek kapasitede olduğunu söyledi.

Engelli erişimine uygun…

Engelli vatandaşların da kolay bir şekilde gemiye binmeleri için gemilerin özel olarak tasarlandığına vurgu yapan Başkan Topbaş, “Gemilerimizde hayvan barınakları da var. Uygun iniş-biniş rampası, tuvalet ve zemin kaplamasıyla engelli yolcuların daha fazla erişim sağlaması için dizayn edildi. Bebek bakım odası da olan yeni gemilerimizde led ekranlar, mevsim şartlarına göre ısıtma ve soğutma sistemleri ve yolcu salonlarında akıllı cihazlar için şarj noktaları bulunuyor.” diye konuştu.

Gemiler, Türk mühendisleri tarafından yapıldı…

Durusu, Göksu ve Küçüksu adını taşıyan ve Türk mühendisleri tarafından yapılarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları A.Ş.’ye teslim edilen gemiler hakkında teknik bilgiler de veren Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gemilerimizin her biri 700 yolcu kapasiteli ve 42 metre boyunda. 12 deniz mili hız yapan yeni gemilerimiz çift yönlü yanaşma sistemine sahip ve Türk mühendislerimiz tarafından yapıldı.” Başkan Kadir Topbaş, törenin ardından vatandaşlarla birlikte yeni gemilere binerek, Boğaz’da kısa bir tur attı.

Gemiler, son teknoloji ile üretildi…

Double Ended tipi tekne formuna sahip olan gemiler, yanaşma ve kalkış manevralarında dönüş yapmadan yüzde 25 zaman ve yakıt tasarrufu sağlıyor. Panoramik yapısıyla daha keyifli ve seyirli seyahat, düşük karbon salınımı ve çevreci motor, güçlü manevra gücüne ve kabiliyetine sahip sevk sistemi, mevsimlere göre iklimlendirme, yüksek ivmeli yavaşlama ve hızlanma, otomatik kapı sistemi,

hidrolik rampalar sayesinde güvenli iniş-biniş ve yolcu salonlarındaki akıllı cihazlar için şarj noktaları gemilerde bulunan özellikler arasında yer alıyor.