Engelliler yaz kampında… 28.5.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen Çiroz Engelliler Yaz Kampı kapılarını açtı. Açılış törenine katılan Başkan Kadir Topbaş, Şile’de yapımı devam eden kamp tamamlandığında toplam 7 bin kişiyi kamplarda misafir edeceklerini söyledi.

Bakırköy Çiroz Engelliler Yaz Kampı’nın Geleneksel Açılışı ile Yeni Yapılacak Şile Engelliler Yaz Kampı’nın Tanıtım Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Göreve geldikleri günden bu yana yaşanabilir bir İstanbul için geceli gündüzlü çalıştıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Sizin dualarınızın her daim arkamızda olduğunu hissediyorum. Gönlünüzde yer verdiğinizi biliyorum. Bir farklı yere koyduğunuzu biliyorum.” dedi.

İstanbul ve İstanbullular için…

İstanbul’un 15 milyonluk bir aile olduğunu ve bu aile bireylerinin mutluluğundan kendilerinin sorumlu olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Ulaşımdan altyapıya çalışmalarımızı yaparken sosyal belediyecilik anlamında her türlü hizmeti sunma ve model olma anlamında çalışmalar yapmaktayız.” diye konuştu.

Kampta, 5 bin aile misafir edilecek…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanlığı Engelliler (İSEM) Müdürlüğü bünyesinde sürdürülen kampta, bu yıl 5 bin ailenin birer hafta aralıklarla yaz kampında misafir edileceğini ifade eden Başkan Topbaş, Şile’de yapımı devam eden kampında bitimiyle birlikte bu sayının 7 bine çıkacağını söyledi. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla hizmet verdiklerini kaydeden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “1 hafta çok az biliyorum ama başkaları da gelsin diye bunu kısıtlı tutmak zorundayız. Sağlık Daire Başkanıma bu kampların sayısının artırılmasını söyledim. 1-2 yer değil, 5-10 yere ihtiyaç var. Çünkü sizler kendi dar alanlarınızda yaşam mücadelenizi verirken, sizin sevgi ve hoşgörü yumağıyla yoğrulduğunuz. Sizin yaşamlarınızı daha da kolaylaştırmak için kendimizi sorumlu hissediyoruz.”

Engellilere uygun salıncak…

Başkan Topbaş, oyun parklarında da yeni bir düzenleme yapacaklarının müjdesini vererek, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz, oyun parklarında engelli kardeşlerimizin de salıncağı kullanabileceği sistemler geliştirdik. Yani tekerlekli sandalyeyi salıncağa geçirecek ve o duyguyu yaşayacak. Maksadımız engelli kardeşlerimiz için hizmet üretmek ve onları topluma kazandırabilmek.” Müjdeyi duyan vatandaşlar Başkan Topbaş’ı uzun süre alkışladı.

Engelliler doyasıya eğlendiler…

Törende, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Mehter Takımı bir konser verdi. Engelli bale gösterisinin de yer aldığı programda, Başkan Topbaş, Engelli Karadeniz Halk Oyunları Ekibiyle halay çekti. Başkan Topbaş daha sonra da kampta yer alan ailelerle sohbet edip, hatıra fotoğrafı çektirdi.