Sadabad Gezileri başlıyor… 27.5.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çevre yatırımları ile eski günlerine dönen altın boynuz Haliç’te Kancabaş Sandallarla Sadabad Gezilerini yeniden başlatıyor. Tarihi sandalları ve yüzer iskeleleri hizmete alan Başkan Kadir Topbaş, altın boynuz Haliç’te, geçmişin güzelliklerinin tekrar yaşandığını söyledi.

20 Adet Tarihi Kancabaş Sandalı ile Yüzer İskelelerin Hizmete Alım Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Feshane Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki iskeleden Kancabaş Sandalı’na binerek, serdümen koltuğuna oturan Başkan Topbaş, Haliç’te tur attıktan sonra kayığı Miniatürk’teki yüzer iskeleye yanaştırdı. Denizci şapkası takarak konuşan Başkan Topbaş, “Altın boynuz Haliç’te, geçmişin güzellikleri tekrar yaşanıyor. İstanbul’un en önemli havzası tekrar hayat buluyor.” diye konuştu.

Altın boynuz, hayata döndü…

“İstanbul’u İstanbul yapan üç önemli öğe vardır.” diyen Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Bunlar Haliç, İstanbul Boğazı ve Tarihi Yarımada’dır. Bu üç güzelliği yaşatmak ve geleceğe taşıma sorumluluğumuz var. Geçmişte, sanayi bölgesi ilan edilen Haliç Havzası, kirlenmiş, oturulamaz hale gelmişti. Cumhurbaşkanımızın yoğun çabaları sonucunda hamdolsun Haliç pisliklerden temizlendi. İstanbul Boğazı’ndaki oksijeni bol suyun Haliç’e gelmesi için çalışma yaptık. 30 metre derinlikten ve 5 kilometrelik mesafeden günde 265 bin ton suyu Haliç’e aktardık. Bu sayede 50 civarında canlı tekrar hayat buldu. Haliç’in çevresi tekrar yaşanabilir hale geldi.”

Sandal sayısı 80’e ulaşacak…

Haliç’in geçmişteki gibi bir kültür havzası olmasını arzu ettiklerini dile getiren Başkan Topbaş, “İhalesi yapılan tersane bölgesi, kültür ağırlıklı bir merkez olacak ve turizme açılacak.” dedi. Haliç’e yakışır tarzda sandal sefasını getirmek için bu projenin hazırlandığını anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Haliç’te Osmanlı Dönemi’nde kullanılan Kancabaşlardan 20 adet imal edildi. Bu sandal sayısı 80’e ulaşacak. Haliç’te adaların olduğu bölüme yaya geçişi için de Leonardo Köprüsü’nü inşa edeceğiz. Projesini hazırladık.”

Sandalların toplam maliyeti 810 bin TL…

Toplam maliyeti 810 bin TL olan Kancabaş Sandallar, Haliç’te, Feshane-Eyüp-Teleferik-Eyüp Evlendirme Dairesi-Miniatürk-Sütlüce güzergahında sefer yapacak. Bir serdümen ve 6 yolcu kapasiteli kayıkların boyu 7,5 metre, eni 1,8 metre. Dört deniz mili hız yapabilen kayıkların en önemli özelliği, elektrikli sevk sistemine sahip olması. Kayıklar, Haliç’te bağlama yapabileceği tüm lokasyonlarda şarj imkanına sahip.

Haliç, turistlerin cazibe merkezi oluyor…

Öte yandan Kancabaş Sandallarla birlikte toplam maliyeti 2 milyon 594 bin 259 TL olan yüzer iskeleler de hizmete girdi. 6 ayrı lokasyondaki Teleferik, Miniatürk, Sütlüce, Eyüp, Evlendirme Dairesi, Feshane İskelelerinde elektrik şarj ünitesi yer alıyor. İskeleleri kullanacak olan nostaljik Kancabaş Sandalları vasıtasıyla Haliç’te turistik yolcu taşımacılığı daha modern bir şekilde yapılacak. Böylece Haliç Sahili, yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi haline gelecek.