Küçükçekmece’ye vizyon katacak projeler… 26.5.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Küçükçekmece’de yapılacak yatırımların temeli, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle atıldı. İlçeye 11 yılda 1 milyar 965 milyon TL yatırım yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, planladıkları 3 ayrı metro hattı ile ilçenin trafik sorununu çözeceğini söyledi.

Küçükçekmece Menekşe Deresi Çevre Düzenlemesi ve Park Yapımı Temel Atma Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar da yer aldı. Törende konuşan Başkan Topbaş, İstanbul’un geçmişten gelen altyapı ve su gibi sorunlarının çözümünün kendilerine nasip olduğunu belirterek, Küçükçekmece’deki Hasanoğlu ve Menekşe Derelerinden akan pislikler ile kötü kokular nedeniyle geçmişte bu bölgede biraraya gelmenin mümkün olmadığını söyledi.

Atıksular, dev tünellerle atıksu tesislerine taşınıyor…

İstanbulluların desteğiyle İstanbul’a hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını, şehrin tarihinde nasip olmayan bir şekilde 3’üncü kez başkan seçilerek hizmet için gece gündüz demeden koşturduklarını anlatan Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Geçmişte dereler açık kanal kabul ediliyordu ve atıksu boruları derelere bağlanarak sanayi ve işyeri ruhsatı alınıyordu. İstanbul’un bütün dereleri gibi bu bölgedeki dereler de pislendi. 2006 yılında ciddi bir yağmur sonucunda buradaki bir sel baskınına geldik. Hemen işe koyulduk. Küçükçekmece Gölü’nün batı, doğu ve kuzey yamaçlarındaki atıksuları kolektörlere alarak, göle bir damla atıksu gitmesin diye çalıştık. Dev tünellerle atıksuları Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’ne götürerek, arıtarak tertemiz bir şekilde Marmara Denizi’ne akıtıyoruz.”

Küçükçekmece’ye yeni şehir parkı…

Başkan Topbaş, 186 bin kilometrekarelik bir alanın temelini attıklarını ifade ederek, “2004 yılında Küçükçekmece’de toplam 100 bin metrekare yeşil alan vardı. Bugün sadece burada 186 bin metrekarelik bir alanı yeşillendiriyoruz. İlçedeki yeşil alan miktarı 3 milyon metrekareyi aştı. 3 katlı kavşak yaparak, buradaki ulaşım sıkıntısını ortadan kaldırıyoruz.” diye konuştu.

23 Nisan’da şenlik yapılacak…

Konuşmasının sonunda projenin müteahhidini sahneye davet eden Başkan Topbaş, süre pazarlığı yaparak, çevre düzenlemesinin 23 Nisan 2016 tarihine yetiştirilmesini istedi. “23 Nisan’da burada çocuklarımızla şenlik yapacağız.” diyen Başkan Topbaş, çocuklarla birlikte butona basarak projenin temelini attı.

Küçükçekmece’ye 1 milyar 965 milyon TL yatırım…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, daha sonra Fevziçakmak Mahallesi Zeminaltı Otoparkı ve Pazar Yeri Çevre Düzenlemesi Temel Atma Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, Küçükçekmece’ye bugüne kadar 1 milyar 965 milyon liralık yatırım ve hizmet getirdiklerini belirterek, “İstanbul’da 15 milyonluk, Türkiye’de 78 milyonluk büyük bir aileyiz. Hükümetimizin ve belediyemizin başarısının altında sizler varsınız. Sizler bizden yana tercihinizi yaptınız. Biz de sizlere hizmet etmenin şerefini yaşıyoruz.” dedi.

40 bin m2’lik buluşma alanı…

Ciddi bedeller ödeyerek İstanbul’u dünyanın layık olduğu noktasına taşımayı kendilerine borç bildiklerini ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Temelini attığımız 24 bin metrekarelik bu park, çevresindeki rekreasyon alanlarıyla 40 bin metrekarelik buluşma alanı olacak. Birarada birbirimizin farkında olacağız, sevgi ve hoşgörü gelişecek. 7’den 70’e herkese hitap edecek bu alanda, haftanın 2 günü her türlü altyapısı olan modern bir pazar kurulacak. Gönül ister ki, nefes alacağımız bu meydanlar geçmişte yapılsaydı. Sadece Küçükçekmece’de 3 milyon metrekare yeşil alan yapmışız.”

Küçükçekmece’ye 3 ayrı metro…

“Küçükçekmece’ye 3 ayrı noktadan metro geleceğini hayal edebilir miydiniz?” diyen Başkan Topbaş, “Daha geçen gün Halkalı Caddesi’nde inşa edeceğimiz havarayı planlara işledik. Birileri şimdi bahsediyor, ama biz yapıyoruz. Rahatlıkla Kabataş’a kadar gidebileceğiniz, diğeri E-5 üzerinden, üçüncüsü de Halkalı Caddesi üzerinden 3 ayrı raylı sistem hattı. En fazla yarım saatlik yürüme mesafesinde 2-3 kilometrelik bir yolda her mahalleye metro getiriyoruz. Dünyanın en kaliteli, en modern, en teknolojik metrolarını inşa ediyoruz. Makinistsiz kendi kendine çalışan bir sistem var metrolarımızda. İstanbul’a bu yakışır. İstanbul, hedeflerini koymuş. İstanbul’un ve Küçükçekmece’nin yarın ne olacağını bilerek yatırım yapıyoruz.” diye konuştu.

Proje, 30 Ağustos 2016’ya yetişecek…

Konuşmasının sonunda yatırımın müteahhidini kürsüye davet eden Başkan Topbaş, 2016 yılının sonunda bitirilmesi planlanan yatırımın süresi için pazarlık yaptı ve projenin 30 Ağustos 2016 tarihinde, Zafer Bayramı’nda bitirilmesi talimatını verdi. Çocuklarla birlikte butona basarak temel atma törenini gerçekleştiren Başkan Topbaş, tesisin ilçe halkına hayırlı olmasını diledi.