Türkiye’nin en büyük ‘Bahçe Marketi’ İstanbul’da açıldı 20.4.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağaç A.Ş. tarafından Alibeyköy’de inşa edilen ve bahçeyle ilgili her şeyin yer aldığı Türkiye’nin en büyük ‘Bahçe Marketi’ni Başkan Topbaş hizmete açıtı. Doğaya ve bahçeye meraklı herkesi markete davet eden Başkan Topbaş, “İstanbulluların bir botanik bahçesi özelliği taşıyan 300 bin metrekarenin üstündeki bu marketi gezdikten sonra elleri boş dönmeyeceklerine inanıyorum” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İstanbul Ağaç A.Ş. tarafından Alibeyköy Fidanlığı’nda inşa edilen Türkiye’nin en büyük bahçe marketi, Başkan kadir Topbaş’ın da katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

Kalabalık bir topluluğun yer aldığı açılış töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, bir ülke özelliği taşıyan İstanbul’un yapılan yatımlarla dünyanın takip ettiği bir şehir haline geldiğini belirterek, “Yaptığımız yurtdışı seyahatlerinde başarılarımızın nasıl yansıdığını yabancıların ağzından duyuyor ve gurur duyuyoruz” dedi.

 “Çevre yatırımlarımız mevsimleri yeniden yaşatıyor”

Konuşmasında çevre yatırımlarına verdikleri önemi vurgulayan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Yaptığımız çevre yatırımları sayesinde İstanbul’da mevsimler yeniden yaşanır oldu. Şehrin florası yeniden canlanır oldu. Dönemimizde milyonlarca ağaç diktik ve İstanbul’a 19.5 milyon metrekare aktif yeşil alan kazandırdık. Kişi başına düşen yeşil alan miktarı 6 metrekareye çıktı. Çiçek ve ağaç dikimleriyle vatandaşlarımızın doğayla bağını güçlendirdik. Çiçek sektörü de canlandı ve doğadaki bitki-hayvan zinciri yeniden inşa edilmeye başlandı. İstanbul sayesinde diğer şehirlerde de çiçek ve ağaç sevgisi ve dikimleri arttı.”

Doğa ve bahçeyle ilgili her şey bu markette

Doğaya, bahçeye, ağaç ve çiçeklere meraklı herkesin topraktan çim tohumuna ve dekoratif ürünlere kadar aradığı her şeyi bulabileceği Türkiye’nin en büyük bahçe marketini açmaktan gurur duyduklarını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, 300 bin metrekarenin üzerindeki markette açık ve kapalı alanların bulunduğuna dikkat çekerek meraklı İstanbulluları marketi görmeye, alışveriş yapmaya davet etti.

Hedef dünyaya çiçek ihraç eden İstanbul!...

İstanbullulara bir botanik bahçesi özelliği taşıyan bu marketi temaşa etmelerini söyleyen Kadir Topbaş, “Burada gördükleriniz ve hissettikleriniz doğayla alışverişinizi güçlendirecek. Daha önce İstanbul’un 8 ayrı noktasında açtığımız satış yerleri de beklediğimizin çok üstünde ilgi gördü. Tesisi kuran Ağaç A.Ş. ile Park Bahçeler Müdürlüğümüze özellikle teşekkür ediyorum. İstiyoruz ki herkesin yaşamaktan mutlu olduğu ve gurur duyduğu bir İstanbul ortaya çıksın. Hayalimiz İstanbul’un çevre illerin de desteğiyle Amsterdam gibi dünyaya çiçek ihraç eder bir konuma gelmesidir. Bu sayede şehrimizdeki 235 bin insan da çiçek üreterek ekmek yiyecek” şeklinde konuştu.

Sertifikalı bahçıvanlara iş imkânı sağlanıyor

Ağaç A.Ş.’nin bugüne kadar binlerce sertifikalı bahçıvan yetiştirdiğinin de altını çizen Başkan Topbaş, “Bu bahçıvanların önemli bir bölümü iş sahibi oldu. Şimdi biz Ağaç A.Ş. ile Park ve Bahçeler Müdürlüğümüzün ihalelerine sertifikalı bahçıvanlarımızın çalıştırılması ön şartını koyacağız. Böylece İstanbul’daki park ve bahçeler emin ellere teslim edilecek” dedi.

Erciyes Üniversitesi’nin desteğiyle lale taç yapraklarından organik gıda boyası, sümbülden de esans ürettiklerini hatırlatan Topbaş, Kartal’da kurdukları toprak analiz laboratuarının da 300’ün üzerinde ayrı tahlil yapabildiğini, Anadolu’dan ve yurtdışından toprak analizi için çok sayıda müracaat olduğunu kaydetti. Topbaş, “Vatandaşlarımız burada kendi bahçelerindeki toprağı analiz ettirerek ne tür bitkiler ekilebileceği ve ne kadar su kullanılması gerektiği gibi detayları öğrenebilir” diye konuştu.

Özel bitkileri yerli üretici yetiştirecek

Ağaç A.Ş. Genel Müdürü Eyyüp Karahan da yaptığı konuşmada marketin Türkiye’nin dışında Avrupa’nın da en büyük açık alan bahçe marketi olduğunu belirterek, “İstanbul’un köyleri dışında Adapazarı, İzmir, Yalova gibi illerdeki üreticilerden de destek alarak daha önce yurtdışından ithal etmek zorunda kaldığımız özel ağaç ve bitkileri artık kendi ülkemizde yetiştireceğiz. İnşallah burada bitki konusunda yok ‘yok’ olacak” şeklinde konuştu.

Başkan Topbaş, konuşmasının ardından beraberindekiler ve sertifikalı bahçıvanlarla birlikte kurdele keserek Türkiye’nin en büyük bahçe marketinin açılışını gerçekleştirdi. Daha sonra markete girerek alışveriş yapan Topbaş, çiçekleri hasta ziyaretine götüreceğini söyledi.

Bahçe Marketi’nin teknik detayları

Bahçe Market’te doğaya, bahçeye, ağaç ve çiçeklere meraklı herkes, topraktan çim tohumuna ve dekoratif ürünlere kadar aradığı her şeyi bulabilecek. Türkiye’nin en büyük bahçe marketi, 1.180 metrekaresi kapalı, 4 bin metrekaresi dekoratif bitkilerin yer aldığı açık satış alanı ile birlikte toplam 300 bin metrekarelik ağaçlar, bitkisel toprak vb. ürünlerin bulunduğu açık satış alanına sahip. Bahçe Market’in bünyesinde ayrıca günde 500 metreküp bitkisel toprak karışımı üretim kapasiteli 25 bin metrekarelik bir metreküp toprak karışım tesisi de mevcut.

Bahçe Market, büyüklük ve barındırdığı ürün çeşitliliği açısından kendi alanında Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip. Burada her türlü dış mekan süs bitkisi, sebze fideleri, meyve fidanları ve diğer bahçeye yönelik her türlü ürün, kaliteli ve uygun fiyatla temin edilebilecek.