İBB Cep Trafik ile yol durumu elinde! 22.5.2015

İBB Cep Trafik Mobil Uygulaması’nın yeni versiyonu, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı toplantı ile tanıtıldı. Başkan Topbaş, akıllı sistem ile vatandaşların en doğru yoldan gidecekleri yere kolaylıkla ulaşabileceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Afet Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü’nde (AKOM) düzenlenen İBB Trafik Mobil Uygulaması’nın yeni versiyonunun tanıtım toplantısına katıldı.

Trafik Mobil Uygulamasının, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor olmasından mutluluk duyduğunu anlatan Başkan Topbaş, “Bütün belediyelerin olduğu gibi İstanbul’un da en büyük sorunu ulaşımdır. Bunu çözmek için bir takım çözüm yollarını yapmaya çalışıyoruz. Zamanı çok daha iyi kullanmamız için vatandaşlara daha iyi imkanları vermemiz gerekiyor.” dedi.

Trafikteki vatandaşın her zaman bildiği yoldan değil de, açık olan yol neresi ise oradan gitmesini sağlayacak bir sistemin önemine vurgu yapan Başkan Topbaş, “En kısa yol bildiğiniz yol’ derler. Artık değil. Akıllı sistem yol gösterecek.” dedi.

Mükemmel bir iş ortaya koyduklarını ifade eden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Kent yaşamında olan insanların belirli bir alışkanlıkları vardır. Bireysel araç kullanan herkes taksiciler dahil araca biner binmez akıllı telefonlarını hemen kodlayıp, yola devam etmeli. Yani her zaman bildiği yoldan yerine neresi açık yol ise oradan gitmelerini sağlamalıyız. Yolda olabilecek her şeyi görmelerini sağlamalıyız. Bu sistemi de vatandaşlarımıza aktarmamız lazım. Dokunduğu zaman kazının, inşaatın ne olduğunu, niçin yapıldığına kadar vatandaşların bilgilenmesi lazım. Ne kadara ihale yapıldığını ve ne kadar sürede biteceğini görmelerini sağlamalıyız. Yani bu sistemle kent yaşamını kolaylaştıracağız. Buda vatandaşlarımızın öğrenmesine katkı sağlayacak.”