İstanbul’a yeni bir metro hattı daha! 21.5.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi “her yerde metro, her yere metro” hedefinde dev bir adım daha attı. 7 km uzunluğundaki Mecidiyeköy - Beşiktaş - Kabataş Metro Hattı’nın temeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı görkemli bir törenle atıldı.

Mecidiyeköy - Beşiktaş - Kabataş Metro Hattı Temel Atma Töreni, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla Mecidiyeköy’de yapıldı. 11 yılda İstanbul’a 68,5 milyar lira yatırım yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, 2004 yılında 45,1 kilometre olan raylı sistem ağını 146 kilometreye çıkardıklarını söyledi.

 

7 kilometrelik 3 istasyonlu Mecidiyeköy - Beşiktaş - Kabataş Metro Hattı’nın, Mahmutbey -Mecidiyeköy Metrosu’nun devamı olduğunu belirten Başkan Topbaş, böylece Mecidiyeköy-Kabataş arasının 9 dakikaya ineceğini söyledi. Mahmutbey’e uzanan hattın 2017’de tamamlanacağını, bu hattın ise 2018 yılının ortalarında hizmete alınacağını belirten Başkan Topbaş, “Böylece İstanbul’un en yoğun hareketliliğin yaşandığı bölgede 18 istasyonlu 24,5 kilometrelik dev bir metro hattı olacak.” dedi.

 

Tek yönde 70 bin yolcu taşınacak…

Darphane, Beşiktaş, Kabataş İstasyonlarından oluşacak hattın 455 milyon dolara mal olacağını ve saatte tek yönde 70 bin yolcu taşıyacağını anlatan Başkan Topbaş, “Bu metro da diğerleri gibi makinist olmadan çalışacak kadar teknolojik. Bakın makinistsiz çalışabilen akıllı metrolardan bahsediyoruz. Dünyada İstanbul ile birlikte sadece birkaç şehir bunu yapıyor. Her mahalleye en fazla yarım saat yürüme mesafesinde metro istasyonu planladık.” diye konuştu.

 

2018 yılında hizmete girecek…

Başkan Topbaş, İstanbul’u metrolarla yeraltından birbirine bağladıklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Birileri Bolu Tüneli yaptı, 17 yıl sürdü, biz bitirdik. İnşallah 3 yıl sonra 2018 yılının ortalarında bu metro hizmete girecek, kullanabileceksiniz. Mecidiyeköy-Mahmutbey Hattı’nı da Bahçeşehir’e kadar uzatıyoruz. 24,5 kilometrelik bu iki metronun bize toplam maliyeti 2 milyar 810 milyon lira. Bunu belediye olarak biz yapıyoruz. Devlete de borcumuz yok. Belediye Başkanı olarak hazine garantisi olmadan, başkan imzası olarak benim imzamla istediğimiz krediyi bulabiliriz. Yani Kadir Abinizin imzası yetiyor. Birileri gitse, noteri de götürsünler o belediyelerine kredi alamazlar. 4 milyar liraya yakın Avrupa Yatırım Bankası’ndan bu şekilde kredi aldık. Borçlarımızı bütçemizin yüzde 2,5’i ile ödüyoruz. Sıkıntımız yok, kaynaklarımız yeterli. Hamdolsun İstanbul böyle bir ekonomik güçte.”

 

İstanbul demir ağlarla örülüyor…

“Her yerde metro, her yere metro” anlayışıyla İstanbul’un altını demir ağlarla ördüklerini vurgulayan Başkan Topbaş, temeli atılan metro hattının İstanbul’a, Şişli ve Beşiktaş’a hayırlı olmasını diledi. Konuşmasının ardından çocuklarla birlikte butona basarak temel atma töreni gerçekleştiren Başkan Topbaş, arkasındaki panodan yapımı devam eden ve projelendirilen metro hatlarını göstererek, “Birileri ‘2019’a kadar 400 kilometre metroyu nasıl yapacaklar?’ diyor. İnşallah 400 kilometreyi de geçeceğiz” dedi.

 

7 km hat uzunluğu, 3 istasyon…

7 km uzunluğundaki Mecidiyeköy - Beşiktaş - Kabataş Metro Hattı, 3 istasyondan oluşacak. Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli ilçelerinden geçecek olan metro hattında saatte tek yönde 70 bin kişi taşınabilecek.

2018 yılında tamamlanacak metro hattı ile Kabataş ve Mecidiyeköy arasındaki yolculuk süresi 9 dakikaya inecek.

 

İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna kesintisiz yolculuk başlıyor…

2017 yılında hizmete açılması planlanan Mecidiyeköy - Kağıthane - Alibeyköy - Mahmutbey Metro Hattı, devamında Kabataş’a uzatılıyor. Mecidiyeköy - Beşiktaş - Kabataş Metro Hattı sayesinde;

 • Kabataş ve Beşiktaş İstasyonlarında, deniz hatları ile entegrasyon sağlanacak.

 • Kabataş’ta, Bağcılar-Kabataş Tramvay Hattı ve Taksim-Kabataş Füniküleri ile entegrasyon sağlanacak.

   

  8 ilçe (Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar) sınırlarından geçen 24,5 km uzunluğunda Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy - Kağıthane - Alibeyköy - Mahmutbey Metro Hattı, Kabataş Finüküler-Tramvay-Deniz İskelesi entegrasyonu ile başlayarak Beşiktaş ve Darphane üzerinden Mecidiyeköy’de mevcut metro istasyonu ile entegre olacak Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesi’nde mevcut Edirnekapı Sultançiftliği Hattı’na entegre olmakta, batı istikametine devam eden hat, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi üzerinden Mahmutbey - Başakşehir hattına Mahmutbey de entegre olacak.

   

  Metro, Bahçeşehir’e uzatılacak…

  Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy - Kağıthane - Alibeyköy - Mahmutbey Metro Hattı, 2019 yılında ise Bahçeşehir’e kadar ulaşacak. 14 kilometre uzunluğunda, 9 istasyondan oluşan Mahmutbey-Bahçeşehir Metro Hattı’nın hizmete alınmasıyla;

  Mahmutbey’den Halkalı Toplu Konut Bölgesi’ne

  Halkalı Toplu Konut Bölgesi’nden Bahçeşehir’e ulaşılacak.

   

  Böylelikle Bahçeşehir-Mahmutbey-Mecidiyeköy-Beşiktaş-Kabataş arasında kesintisiz ulaşım sağlanacak!

   

  İstanbul’da dakikalarla yolculuk…

  Avrupa Yakası’nın trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak olan Bahçeşehir - Mahmutbey - Mecidiyeköy -Beşiktaş - Kabataş Metro Hattı tamamlandığında;

 • 2017’de metro ile Mahmutbey-Mecidiyeköy 26 dakika

 • 2017’de metro ile Kağıthane-Mecidiyeköy 4,5 dakika

 • 2017’de metro ile Alibeyköy-Taksim 12 dakika

 • 2017’de metro ile Kağıthane-Üsküdar 26 dakika

 • 2017’de metro ile Tekstilkent-Mecidiyeköy 20,5 dakika

 • 2017’de metro ile Çağlayan-Yenikapı 14,5 dakika

 • 2017’de metro ile Alibeyköy-Bostancı 47 dakika

 • 2017’de Çağlayan-Üsküdar 23,5 dakika

 • 2017’de Ümraniye-Kağıthane 39,5 dakika

 • 2017’de Eyüp (Alibeyköy)-Kadıköy 36,5 dakika

 • 2019’da metro ile Beşiktaş-Mecidiyeköy 5,5 dakika

 • 2019’da metro ile Beşiktaş-Kağıthane 10 dakika

 • 2019’da metro ile Beşiktaş-Mahmutbey 31,5 dakika

 • 2019’da metro ile Beşiktaş-Alibeyköy 12,5 dakika

 • 2019’da metro ile Beşiktaş-Etiler 13 dakika

 • 2019’da metro ile Beşiktaş-Sarıyer Hacıosman 25,5 dakika

 • 2019’da Bahçeşehir-Mahmutbey 21 dakika

 • 2019’da Bahçeşehir-Mecidiyeköy 47 dakika

 • 2019’da Bahçeşehir-Beşiktaş 52,5 dakika

 • 2019’da Halkalı Toplu Konut-Beşiktaş 38,5 dakika