Beyoğlu’na 1,9 milyar TL yatırım! 26.5.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak olan Piyalepasa Camii Zeminaltı Otoparkı ve çevre düzenlemesinin temeli, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle atıldı. İnsanların buluşup, spor yapabileceği ve hoşça vakit geçirebileceği bir alan oluşturacaklarını belirten Başkan Topbaş, 2004 yılından bu yana Beyoğlu’na 1,9 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını söyledi.

Piyalepasa Camii Zeminaltı Otoparkı ve Çevre Düzenlemesi Temel Atma Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İstanbul Milletvekili Oktay Saral’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende konuşan, Başkan Topbaş, bebekliğinin, çocukluğunun geçtiği Beyoğlu’na hizmet etmekten şeref duyduğunu belirterek, “Bana müjdelenmiş şehir İstanbul’a hizmet etme şerefini yaşattığınız için sizlere teşekkür ediyorum.” dedi. 11 yılda İstanbul’a 68,5 milyar, Beyoğlu’na ise yaklaşık 1,9 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, temeli atılan otopark ve çevre düzenlemesinin 33 milyon 600 bin liraya mal olacağını söyledi.

 

Ortak yaşam alanı oluşturuluyor…

“Bütün yanlışlıkları düzeltmek, sıkıntıları ortadan kaldırmak bize düştü. Sayın Cumhurbaşkanımızla başlayan yerel yönetim anlayışıyla İstanbul’a hizmet ediyoruz.” diyen Başkan Topbaş, Mimar Sinan’ın en önemli özelliklerinden biri olan Piyalepaşa Camii’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde restore edildiğini hatırlattı. Kendilerinin de Piyalepaşa Camii’nin önündeki bu alanı düzenleyerek, insanların gelip buluşabileceği, spor yapabileceği ve hoşça vakit geçirebileceği bir alan oluşturmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

 

“Güzellikleri peş peşe yaşatacağız…”

Meydanı yapmak için ciddi kamulaştırma bedelleri ödediklerini ve yapılaşmaya izin vermediklerini belirten Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Bugün temelini atıyoruz. İnşallah yakın zamanda bitiririz. Çocuklarımız buraya gelsin, buluşsun. İşte bu meydanlar bizi biraraya getirecek. Hemen yukarımızda Fatih Sultan Mehmet Han’ın yaptırdığı Okçular Tekkesi’ni restore etmek bize nasip oldu. Biliyorsunuz Haliç’e Boğaz’dan suyu getirdik, yeniden hayat buldu. İnsanlar balık tutuyor artık. İnşallah daha da güzellikleri peş peşe yaşatacağız.”

 

“Birileri konuşur, biz yaparız…”

Konuşmasında Taksim Meydanı’nda da zemin düzenleme çalışması başlattıklarını açıklayan Başkan Topbaş, “Koruma Kurulu onaylı çalışma çevreye rahatsızlık vermeden bölüm bölüm yapılacak. Yeşillendirilmiş zeminiyle Taksim’i ve İstiklal Caddesi ile birlikte Beyoğlu’na yakışır hale getirecek. Birileri konuşur, biz yaparız. İstikrarlı bir yönetimle Türkiye ve İstanbul çok şükür rotasında gidiyor. Daha güzel bir Beyoğlu ve İstanbul’u istikrarla birlikte başaracağız.” diye konuştu.

 

Başkan Topbaş, konuşmasının ardından müteahhit firmayı kürsüye davet ederek 14 ay olan iş süresini kısaltması için pazarlık yaptı. Başkan Topbaş, yapılan pazarlık sonucu 10 ayda bitirilmesi kararlaştırılan projenin inşaatının kazasız belasız ve kaliteli şekilde yapılmasını istedi.

 

Meydan, yaya yolu, bitki bahçesi…

Yaklaşık 49 bin metrekarelik proje alanında; 25 bin 500 metrekarelik meydan, 2 bin 500 metrekare yaya yolu, 7 bin 500 metrekare yeşil alan, 3 bin 500 metrekarelik aromatik bitki bahçesi yer alacak. Proje kapsamındaki 111 ağaç korundu, 1.700 yeni bitki dikilmesi planlanıyor.

 

343 araç kapasiteli zeminaltı otopark…

İnşa edilecek olan zeminaltı otopark ise 343 araç, 14 engelli ve 36 elektrikli araç kapasiteli olacak. Kuzeyden Alt Baruthane Caddesi, doğudan Piyalepaşa Bulvarı, güneyden Kasımpaşa Zincirlikuyu Caddesi’nden otoparka ulaşım sağlanacak.