İstanbul’a çevreci bir yatırım daha! 18.5.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni ve çevre dostu bir yatırımı daha İstanbul’a kazandırdı. Çöpten elde edilen elektrik enerjisi atık ısısı ile çalışan mevsimlik çiçek serası, Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çöpten Elde Edilen Elektrik Enerjisi Atık Isısı ile Çalışan Mevsimlik Çiçek Serası Hizmete Alım Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Başkan Topbaş, “1994’ten beri tesisimizde çöplerden elde edilen atıkların geri dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmamız neticesinde burada 1,5 milyon çiçek ürettik.” dedi.

 

İstanbul’a milyonlarca lale ve ağaç…

Tesiste 800 bin aracın emisyonuna değer metan gazından elektrik enerjisi elde edildiğini ifade eden Başkan Topbaş, “İnsanlık adına övünç kaynağı olan işletmeyi hizmete alıyoruz. Özellikle İSTAÇ çalışanlarına teşekkür ediyorum. İSTAÇ çalışanları olarak sizler ve Büyükşehir’de çalışan tüm mesai arkadaşlarımın gayretleriyle İstanbul’da çok şeyler değişti. Başarıya birlikte imza atmaktayız. Sizin gayretiniz bu sonuçları vermekte. Savaşları askerler kazanır fakat kahramanlar komutanlardır. Sizin gayretiniz, azminiz ve bizimle olan beraberliğiniz olmasaydı bu başarıdan bahsedemezdik.” diye konuştu.

 

Yaptıkları işlerin bazıları tarafından eleştirildiğini ifade eden Başkan Topbaş, “Milyonlarca ağaç diktik. Milyonlarca lale diktik. Bizi eleştirdiler. Anlatamadık. Bunun ekonomik hareket olduğunu söyledik. Çumra’da 10 bin kişi çalıştığını söyledi üretici. Birileri görmedi. Görmeleri mümkün değil. Onların gözleri kulakları başka yerlerde.” dedi.

 

“Birileri konuşur biz yaparız...”

İstanbul’un nüfus olarak 130 ülkeden büyük olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Dünyanın gıpta ettiği gelişmelere imza atmaktayız. Tesisimizde çevreyi kirleten metan gazını kontrol altına alıyoruz. Elektrik enerjisi kontrol altına alarak, doğada oluşacak çevre kirliliğini önlüyoruz. Yönetimler olarak kentimiz için insanlık için ne yapsak onun peşindeyiz. Tekrar bir numara olup ülkemizi hak ettiği yere ulaştırmak zorundayız. Gelecek kuşaklar bu ülkede yaşamaktan gurur duysunlar. Başka ülkelere özenmesinler. Büyük düşünmek zorundayız. Eksiklikleri gidermek istiyoruz. 15 milyon nüfusa rağmen su problemimiz yok. Birileri konuşur biz yaparız.”

 

Tesis, İstanbul’daki çiçeklerin %5’ini üretiyor…

Başkan Topbaş, hizmete aldıkları tesisin İstanbul’daki çiçeklerin yüzde 5’ini ürettiğine dikkat çekerek, sözlerini şöyle tamamladı: “Üretim budur iste. 1 buçuk milyon çiçeğin yanı sıra köylere fideler buradan üretiliyor. Alım garantili çiçek üretiyoruz köylülere. Seracılıkta ve çiçekçilikte oldukça iyiyiz. Biz hedeflerimizi hep doğru koyduk. Büyük düşünmek zorundayız. Necip Fazıl'ın dediği gibi; ‘Dev eserler ortaya koymak için karıncalar gibi çalışmak lazım’. Çanakkale destanını birlikte yazdık. Omuz omuza verince başaramayacağız iş yok. Büyük bir milletiz. Ayrımcılık yapmaya çalışanlar önümüzü kesmeye çalışıyorlar. Dünyada etkin olmak için ileri teknolojileri getirerek uygulamaya çalışıyoruz. Yaptığımız işler burada kalmıyor. Pakistan’da bile temizlik çalışmalarını bizim ekibimiz yapıyor.”