Doğu’dan İstanbul’a el emeği, göz nuru… 18.5.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi tarafından kadınlara destek olmak amacıyla yürütülen projelerden biri olan Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli Sergisi’nin 9’uncusu Sultanahmet Meydanı’nda İstanbullularla buluştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi’nin katkıları, T.C. Kalkınma Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'na bağlı ÇATOM (Çok Amaçlı Toplum Merkezleri) tarafından gerçekleştirilen 9. Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli Sergisi’ne tarihi Sultanahmet Meydanı ev sahipliği yaptı. Serginin açılışına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi Başkanı Özleyiş Topbaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kalkınma Bakanlığı GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, ÇATOM üyeleriyle beraber çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Sergi, büyüyerek değer kazanıyor…

Serginin açılışında konuşan Kadın Koordinasyon Merkezi Başkanı Özleyiş Topbaş, 9 yıldır düzenledikleri serginin her geçen yıl daha da büyüyerek değer kazandığını söyledi. Serginin ilk olarak açılışına yıllar önce Mardin Dargeçit’ten gelen bir mektubun sebep olduğunu hatırlatan Topbaş, “Mektuptaki teklife kayıtsız kalamazdık. Mektupta el emeğiyle ürettikleri ürünleri sergilemek ve satmak için bizden yardım istiyorlardı. Bu çalışmalara ilk olarak Mardin’de başladık. Mardin’de yaptığımız iki yıllık çalışma sonrası dedik ki, ‘neden olmasın’. Onlara bir kapı açmak imkan olmak hakikaten çok çok önem arz ediyor. Burada hem kendi şehirlerini tanıtıyorlar hem de satış yapma imkanı buluyorlar ve inanın yurtdışıyla bile bağlantı kurma imkanları oluyor.” diye konuştu.

 

KKM, her zaman kadınların yanında…

Kadın Koordinasyon Merkezi olarak kadınların ve ailelerin yanlarında her zaman yer aldıklarına vurgu yapan Topbaş, şöyle devam etti: “Bu sergide yer alan el emeği, göz nuru eserler birbirinden kıymetli. İnsanımıza yararlı oluyorsak ne mutlu bize. Bizler İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon olarak onlara kadınlarımıza destek veriyoruz ve elimizden gelen desteği her zaman sunacağız.”

 

Kadınlar, hayat gayesinin emekçileridir…

Törende konuşan Sare Davutoğlu da, Özleyiş Topbaş’a yıllardır bu organizasyona verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, şunları söyledi: “Bizim çalışan, üreten ya da çalışmayan evde oturan kadın diye bir ayrımımız yok. Bizim kültürümüzde, yerimizde kadınlarımız çocuklarımızı yetiştirerek, ev bütçesini denkleştirerek, ailesi dışındaki toplum içerisinde yaşayan birçok insanın ihtiyacını karşılayarak ve sorunlarına çözüm üreterek her daim çalışıyorlar. O yüzden bizler kadınımızı çalışan veya ev kadını olarak adlandırmıyoruz. Kadınlar, hayat gayesinin emekçileridir ve bunun ispatı da bazen bir kilim, bazen tarladaki bir ürün, bazen ise mutlu ve huzurlu bir ailedir.”

 

Konuşmaların ardından “Doğu’dan İstanbul’a Kadın Eli Sergisi” Sultanahmet Meydanı’nda vatandaşların ziyaretine açıldı. Topbaş ve Davutoğlu stantları gezdiler, alışveriş yaptılar ve katılımcılarla sohbet ettiler.