Haşereye karşı bilimsel mücadele… 13.4.2011

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, haşere ile mücadelede bilimsel yöntemler kullanıyor. Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte yoğun bir çalışmanın startı verildi. Haşere ile daha etkin mücadele için alınan 157 yeni araç Başkan Topbaş tarafından hizmete alındı.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin haşere ile mücadele çalışmalarını ve bu amaçla alınan 157 aracı, Dolmabahçe’de düzenlene törenle basına tanıttı. Törende Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Muzaffer Saraç, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Cevat Yaman, Sağlık A.Ş. Genel Müdürü Dinçer Çetintaş, Başkan Danışmanı Prof. Mustafa Ilıcalı ile ilaçlama ekibi ve vatandaşlar da yer aldı.

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, “her işin başının sağlık” prensibiyle İstanbul’daki kamu sağlığını korumak ve geliştirmek, insanları bu konuda bilinçlendirmek amacıyla yaptıkları çalışmaları büyük bir titizlikle sürdürdüklerini söyledi. Dünya Sağlık Örgütü’nün “Sağlıklı Kentler Projesi”ni tüm boyutlarıyla hayata geçirdiklerine dikkat çeken Başkan Topbaş, “Koruyucu Halk Sağlığı” çalışmaları kapsamında aldıkları 157 adet yeni araç ve teçhizatla birlikte 2011 ilaçlama sezonunu başlattıklarını ifade etti.

Mazotla mücadele dönemi bitti

İlaçlamaları, “vektörlerle mücadele” denilen bulaşıcı hastalık taşıyan ve halk sağlığını tehdit eden her türlü kemirgen, uçkun ve haşereye yönelik olarak sürdürdüklerini anlatan Kadir Topbaş, “İstanbul’daki haşereyle mücadele çalışmalarını alışılagelmiş yöntemlerin dışında bilimsel yöntemlerle yapıyoruz. Her alanda olduğu gibi bu mücadelede de en son teknolojiyi kullanıyoruz. İstanbul’da mazot yakarak haşereyle mücadele etme dönemi bitti. Bu tarz mücadele insan sağlığına çok zararlı ve uçan haşereye karşı ancak yüzde 10 başarı sağlıyor. Bu nedenle çevre ve insan sağlığını tehdit etmeyen biyolojik ilaçlama yaptığımızın altını özellikle çizmek istiyorum” diye konuştu.

Haşereyle kaynağında daha larva halindeyken mücadeleye başladıklarını, aktif saha çalışmasının yanında vatandaşların çağrı merkezine bıraktıkları mesajları dikkate alarak lokal düzeyde mücadelede de yaptıklarını dile getiren Topbaş, şöyle konuştu;

“Eğer biyolojik ilaçla mücadele mümkün değilse, kapalı alanlarda ve insanların yoğun olarak bulunmadığı ortamlarda kimyasal ilaçlarla da ilaçlama yapılabiliyor. Bunu konusunda uzman personel gözetiminde, eğitimli saha ilaçlama personeli ile yapıyoruz. 2011 yılı için ayırdığımız bütçe 23 milyon TL’dir. Bu hizmet için İstanbul geneline yayılmış altı ana şantiyemiz var. Teçhizatımız ise son sistem. Diğeri mücadelemizi ise Call Center ile lokal düzeyde yapıyoruz. Bunu halkımızdan gelen talep üzerine acil müdahalede bulunmak amacıyla kurduk. Vatandaşlarımız ‘444 0 227’’ numaralı Çağrı Merkezini arıyor. Ve alınan talepler doğrultusunda ekiplerimiz harekete geçiyor. Bu çerçevede 2010 yılı içerisinde 16 bin 766 adreste vektörle mücadele çalışması yürütüldü.”

Okullar ve toplu taşıma araçları da ilaçlanıyor

Kamu sağlığı açısından çok riskli alanlar olan okul ve toplu taşıma araçlarını da ilaçladıklarının altını çizen Topbaş, şunları kaydetti; “İstanbul’da eğitim ve öğretim gören çocuklarımızın daha hijyenik ve sağlıklı ortamlarda eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmeleri için “Okullarımız İlaçlanıyor” projesini başlattık. Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği ilaçlarla bu çalışmayı yapıyoruz. 79 okul öncesi, 1079 anaokulu, 1424 ilköğretim okulu, 583 ortaöğretim olmak üzere toplamda 3 bin 165 okulu vektörlere yani haşerata karşı ilaçladık.”