Silivri’ye modern İSMEK… 11.5.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri’de inşa edilen İSMEK Kurs Merkezi’nin açılışına katıldı. 2004 yılından bu yana ilçede pek çok yatırımı hayata geçirdiklerini anlatan Başkan Topbaş, “Şu ana kadar Silivri’ye yaptığımız yatırımlar toplamı1 milyar 467 milyon lira” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Silivri’ye yaptığı İSMEK Kurs Merkezi, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla düzenlenen törenle hizmete alındı. Törene, İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ile sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, İstanbul’un dünyada bir merkezi, bir odak şehir olması için hizmetler ürettiklerini belirterek, “Öyle bir şehir düşünün ki, yaşayanlar mutlu, işadamları orada olmak istiyor. İşte İstanbul’u böyle bir şehir yapmak için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Siyasi mülahazaları bir tarafa bırakarak birlikte çalışırsak, Türkiye ve İstanbul daha büyük başarılara ulaşır.” dedi.

Silivri'ye 1 milyar 467 milyon yatırım…

Silivri’nin 2005’ten itibaren İBB’ye bağlanmasına rağmen 2004’te göreve geldiklerinden itibaren ilçeye yatırım yapmaya başladıklarını anlatan Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Şu ana kadar Silivri’ye yaptığımız yatırımlar toplamı1 milyar 467 milyon lira. İstanbul’un bütün ilçelerine hiç ayrım gözetmeksizin hizmet ediyoruz. İstanbul’un köyleri sıcak asfaltı, biyolojik arıtma tesislerini ve dere ıslahlarını bizim dönemimizde gördü. Boğluca Deresi’nde müthiş bir çalışma yaptık. Tarihi köprü nedeniyle kuruldan kararın çıkmasını bekliyoruz. İşi durdurmadık. Bizim için söz namustur. Yapabileceğimizi söyleriz, söylediğimizi mutlaka yaparız. Silivri’nin tarım alanlarıyla ve turizmiyle daha çok gelişebilmesi için çalışmalarımızı taviz vermeden sürdürüyoruz. İstanbul’a alacağımız 400 otobüsten Silivri’ye de göndereceğiz. Buraya metro gelinceye kadar modern otobüslerle hizmet vermeye devam edeceğiz. Silivri’ye metro hayaldi, projelendirdik.”

Dünya, İstanbul’a hayranlıkla bakıyor…

İstanbul’un yapılan yatırımlarla dünyanın değişik yerlerinden gelen insanların hayranlıkla baktığı bir şehir olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Bunu İstanbullularla birlikte başardık. İnsan her şeyi affeder ama adam yerine konulmamayı affetmez. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı bu anlayışla sizlere hizmet veriyoruz. Sizin kaynaklarınızı yine sizin için en iyi şekilde kullanıyoruz. İstanbul ve ilçe belediye başkanları bize ‘abi’ dedi. Biz de her türlü yardımı yapıyoruz.” diye konuştu.

İSMEK'te 1 milyon 860 bin kişi eğitim gördü…

9 derslikli yeni İSMEK Kurs Merkezi’ni açmaktan memnuniyet duyduklarını ifade eden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “2004’te 75 olan İSMEK’lerin sayısını 235’e çıkarttık. Kurslarımızda 33 ana alan altında toplam 348 branşta eğitim veriliyor… Buradaki kursumuzda ise 20 usta öğretici eşliğinde 30 branşta eğitim verilecek. İSMEK’te 2004’e kadar 70 bin kişi eğitim gördü. Bugün ulaştığımız rakam ise 1 milyon 860 bin. Bu yıl 230 bin kursiyere eğitim vermeyi hedefliyoruz. 11 yılda İSMEK aracılığıyla yaklaşık 4 bin 120 kişi iş sahibi oldu. Kurslarımıza ağırlıkla kadınlar katılıyor. Kadın sosyalleşmesini ve güçlenmesini sağlıyoruz. Engellilere, mahkumlara ve yaşlılara da eğitimler veriyoruz.”

Yarınları birlikte hazırlayalım…

“Ninelerimizin çeyiz sandıklarındaki objeleri yeniden ürettiğimiz bu halk üniversitelerine yurtdışından gelen misafirlerimiz de hayranlık duyuyor.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Afrika başta olmak üzere başka ülkelerden de öğrenciler alarak, eğitip ülkelerine gönderiyoruz. Oralarda da İSMEK gibi kurslar açıyorlar. Geçen seneki İSMEK açılışımızda yer alan bir Japon bayan bunun güzel bir örneği. Diliyorum ki, bu kardeşliğimiz ve birlikteliğimiz hiç bozulmasın. Yavrularımızın yarınlarını birlikte hazırlayalım. Biz kavga edersek çocukların geleceği kararır. Medeniyetler kurmuş, binlerce yıllık tarihi olan bir millet olarak bunu başarabileceğimize inanıyorum.”