Alışveriş festivali başlıyor… 8.5.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Haziran ayında yapılması planlanan İstanbul Shopping Fest’in tanıtım toplantısına katıldı. Platformun başkanlığını yürüten Kadir Topbaş, Ramazan ayına denk gelen festivalin, inanç turizmi ile daha da etkili olacağını söyledi.

İstanbul’u dünyanın alışveriş merkezlerinden biri haline getirmeyi amaçlayan ve 6-28 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanan İstanbul Shopping Fest’in tanıtım toplantısı, İstanbul Ticaret Odası’nda yapıldı. Toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul Vali Yardımcısı Yakup Vatan ve çok sayıda davetli katıldı.

Hedef; 15 milyar ciro…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un sadece Türkiye’nin değil, dünyanın bir kenti olduğunu belirterek, “Bundan dolayı da her insan İstanbul’da yaşamak istiyor. Bizler de bu kente ne kadar katkı sunabiliriz, güzelliklerini ne kadar ortaya çıkartabiliriz diye çalışmalarımızı yapıyoruz. 5’incisini yapmakta olduğumuz festivalin giderek gelişmesinden dolayı mutluluk duymaktayız. Geçen yıl düzenlenen festival, 23 gün içerisinde 10 milyarı aşan bir ciro yakaladı. Bu yıl bu rakam neden 15 milyar olmasın? Hayranlıklar kenti İstanbul, her özelliğiyle insanları büyüleyebilecek nitelikte bir yer.” dedi.

İstanbul, insanlara daha da yakın olacak…

Şehirlerin birbirleriyle yarıştığı dönemin geride kaldığını ve artık şehirler arasında odak şehir olma yarışının başladığını ifade eden Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyanın gözü İstanbul’da. Tarihi dokusu ve imparatorluklara başkentlik yapmış olması sebebiyle adeta bir tarihi çeyiz sandığı. Bulunduğu coğrafi konum itibariyle de bütün dünya piyasasını takip edebileceğiniz bir noktada. Başka hiçbir yerde bu kadar aktif olarak dünya piyasasını takip edemezsiniz. Hele şimdi yapılacak olan havaalanı sayesinde İstanbul, insanlara daha da yakın olacak.”

İnanç turizmi, festivali daha etkili kılacak...

İstanbul Shopping Fest’in Ramazan ayına denk gelmesinden dolayı da inanç turizminin festivali etkileyeceğine vurgu yapan Başkan Topbaş, şunları söyledi: “İstanbul’un 11 yıl önce aldığı turist sayısı 2 milyon 800 civarındaydı. Bu sayı şimdi 12 milyonu aştı. Göreve geldiğimde ilk yaptığım toplantı ‘İstanbul’un turizmini nasıl geliştirebiliriz?’ üzerineydi. Sektör temsilcileriyle ve STK’larla birlikte İstanbul Turizm Platformu kurduk. Ortak adım, ortak akıl yani birliktelik rekabet değil birlikte kazanmayı sağladık. Bugün burada 5’incisini düzenleyeceğimiz ve özellikle bulunduğu zaman dilimi nedeniyle Ramazan ayına denk gelmesinden dolayı ayrıca inanç turizmine de etki sağlayacaktır. İnanç turizmi nedeniyle bu festivalin çok daha etkili olacağını düşünmekteyiz."

İstanbul, sağlık sektöründe çok iyiye gidiyor…

İstanbul’da yaşayan halkla birlikte yerli ve yabancı turistlerin İstanbul’dan zevk alabilmeleri için çalıştıklarını belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz burada plajlarıyla, denizleriyle, alışveriş merkezleriyle ve her yönüyle çeşitlilik gösteren bu şehirden tüm insanlığın faydalanmasını istiyoruz. Bu yönden çalışmaların çok daha etkili olduğunu görmekteyiz. İstanbul’da çok girişken bir konu daha var. Sağlık sektöründe çok iyi yönde bir gelişme gösteriyor, İstanbul. Geçtiğimiz ay Kazan ziyaretimde İstanbul’a sağlık ofisi açılışını yaptık. Belediye başkanının da katıldığı açılışa medya büyük ilgi gösterdi.”

Hediyeler sahiplerini bulacak…

İTO ve İstanbul Shopping Fest İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar da, bu yıl büyük bir özveriyle festivale hazırlandıklarını belirterek, festival süresince kredi kartı ya da banka kartıyla yapılan her 50 TL’lik alışveriş için bir çekiliş hakkı kazanılacağını söyledi. Festival kapsamında Noter huzurunda yapılacak çekilişle talihlilere bir ev ve bir araba da hediye edilecek.