Sancaktepe, raylı sistemin merkezi oluyor! 7.5.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sancaktepe ilçesine yapılan yatırım ve hizmetlerin toplu açılış ve tanıtım törenine katıldı. Sancaktepe’ye son 11 yılda 700 milyon lira yatırım yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, yapılacak 3 ayrı metro hattıyla ilçenin Anadolu Yakası’ndaki raylı sistemlerin merkezi olacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sancaktepe ilçesine yaptığı yatırım ve hizmetlerin toplu açılış ve tanıtım töreni, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla yapıldı. Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi, Övgü Sokak, Mevlana,  Kirazlıyol ve Atatürk caddeleri ile Mimar Sinan Bulvarı’nın yeniden düzenlenmesinden oluşan toplu açılış töreninde, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem de yer aldı.

İstanbul hizmete doymuyor…

Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılışta konuşan Başkan Kadir Topbaş, arzularının bütün ilçelerin medeniyet ölçüsüne kavuşması olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı yerel yönetim anlayışıyla İstanbul’da hizmet üretmeye devam ettiklerini söyledi. Yıllar önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile seçim çalışmaları için gezdikleri Sancaktepe’nin çamur deryasından geçilmeyen, ulaşım imkanı olmayan, adeta terk edilmiş beldelerden oluştuğunu anlatan Başkan Topbaş, bunun bir kader olmadığını, yaptıkları hizmetlerle bunu İstanbullulara gösterdiklerini ifade etti.

Sancaktepe en hızlı gelişen belediyelerden…

İstanbul’da altyapıdan ulaşıma, çevreden sanat ve spora kadar eserlerinin olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, Sancaktepe’nin en çok gelişen genç ilçelerin başında gelmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti. “Hiç hayal edebilir miydiniz buraya metro gelecek diye? Yapamayacağımız hiç bir olayı söylemedik, sözümüzü namus bilir asla yere düşürmeyiz.” diyen Başkan Topbaş, “Her yerde metro, her yere metro” anlayışıyla her mahalleye yürüme mesafesine metro istasyonu sözünü verdiklerini hatırlattı.

Bu kadarının dünyanın birçok gelişmiş kentinde dahi olmadığının altını çizen Topbaş, Sancaktepe Belediye Başkanı Erdem’in Yenidoğan merkeze metro istediğini belirterek, “Tamam başkan getiririz…” demesi salonu dolduran vatandaşlar tarafından alkışlarla karşılandı.

Metro hayaldi, gerçek oldu…

Metronun kilometresinin 50 milyon dolar gibi çok büyük bir rakam olmasına rağmen vatandaşın kaynakları doğru yerlere kullanıldığı için bu yatırımların yapılabildiğini belirten Başkan Topbaş, “Düşünün buradan metroya bineceksiniz, Taksim’e, Atatürk Havalimanı’na, Kartal’a, Yenikapı’ya, Sarıyer’e gideceksiniz. Minibüslerde sıkıntı içinde seyahat etmeyeceksiniz. Arzu ediyoruz ki, bugün açılışını yaptığımız kültür merkezi gibi onlarcasını daha yapalım. İnsanlarımız, çocuklarımız, hanımlarımız gelsinler burada bizim değerlerimizden esintiler yaşasınlar. Bunlar bizim medeniyetimizin gelişmesi için çok önemli unsurlar. Bizim de yapmaya çalıştığımız bu.” diye konuştu.

Sancaktepe’de 3 ayrı metro hizmet verecek…

Sancaktepe’de Övgü Sokak, Mevlana,  Kirazlıyol ve Atatürk Caddeleri ile Mimar Sinan Bulvarı’nı yeniden düzenleyerek, prestij caddelerine dönüştürdüklerini anlatan Başkan Topbaş, 3 ayrı metro hattının geçeceği Sancaktepe’nin Anadolu Yakası’nın yeni metro hatlarının merkezi konumuna geleceğini kaydetti.

Sancaktepe’yi ihya edecek projeler…

Pendik’te 22, Sancaktepe’de de 15 tane metro istasyonu olacağını anlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Anadolu Yakası’nın ikinci metro hattı buraya geliyor. En geç 12 ay sonra hizmete girecek. 2019 için planladığımız iki ayrı raylı sistem yatırımlarımız daha var. 5 kilometrelik Çekmeköy - Taşdelen Metro Hattı, 11 kilometrelik Çekmeköy - Sancaktepe - Sultanbeyli Metrosu. Bu hat daha sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar ulaşacak. Bunları 2019 yılına yetiştireceğiz. Bu yıl içinde inşallah 2 metro hattının da ihalesini yapıp, temelini atacağız. Öte yandan, İstanbul’a 400 yeni otobüs alıyoruz. Sancaktepe’de de klimalı, konforlu yeni otobüsler hizmet veriyor. Yeni otobüsler alındığında sıkıntı yaşanmaması için sefer sayılarını daha da artıracağız. Sadece Sancaktepe’ye 16 adet yeni park yaptık. İlçemiz pırıl pırıl, yemyeşil…”