Tarihi miras geleceğe taşınıyor… 6.5.2015

Anadolu Yakası’nın en eski sanayi tesislerinden biri olan tarihi Kadıköy Gazhanesi restore ediliyor… Yenilenen yapıları basına tanıtan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kadıköy’ün kurulacak enerji müzesi ve kültür merkezi ile çok önemli aktivite alanına kavuşacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, üç büyük medeniyete ev sahipliği yapmış yedi tepeli kentin muhteşem tarihi mirasını ihya ederek geleceğe taşıyor. Yürütülen çalışmalar kapsamında; Anadolu Yakası’nın en eski sanayi tesislerinden biri olan Kadıköy Gazhanesi de restore ediliyor. Kadıköy Gazhane Binalarının Restorasyonu Tanıtım Töreni’nde açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tarihi Hasanpaşa Gazhanesi’ni enerji müzesi ve kültür merkezi gibi sosyal alanlarla donattıklarını söyledi.

“Gıpta edilecek, gezip-görülecek bir yer inşa ediliyor…”

Geçmişte İstanbul’un yakıt ihtiyacının karşılandığı 3 önemli tesisten biri olan tarihi Hasanpaşa Gazhanesi’nin ihtiyaç kalmadığı için 1993 yılından bu yana atıl vaziyette olduğunu hatırlatan başkan Topbaş, “Restorasyon projesi, Kadıköy ve İstanbul için çok önemli. Bu kadar yoğun yaşayan Kadıköy’ün ciddi bir kültür merkezi ve müzeye ihtiyacı var dedik. İnsanların gelip kültür-sanat faaliyetlerini yürütebileceği bir alan olacak. Var olan fonksiyonların korunacağı projeyle burası yaşayan aktif bir mekan olmasını istediğimiz için sinema, tiyatro, kafeterya gibi fonksiyonlar yüklüyoruz. Yakın bir tarihte tamamlanacak olan bu mekan gıpta edilecek, heyecanla gezilecek, görülecek bir yer olacak.” diye konuştu.

“Hasanpaşa önemli bir çekim merkezi olacak…”

İstanbul’un çok önemli yerleşim yerlerinden biri olan Kadıköy ile Hasanpaşa çevresinin kurulacak enerji müzesi ve kültür merkezi ile çok önemli aktivite merkezine kavuşacağını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Bina projeleri son aşamasıyla Koruma Kurulu’nda olan projenin açılışını inşallah 15-16 ay sonra birlikte yaparız. Burası odak noktası, çekim merkezi olacak. Burada yaşayan insanlarımıza keyif verecek ve çevresini de olumlu yönde etkileyecek.” dedi.

Sinema, pazaryeri, fuaye alanı…

Kadıköy Gazhanesi projesi kapsamında; yaklaşık 31 bin 495 m2 alan üzerindeki tarihi yapılar yeniden düzenleniyor. 1800’lü yıllarda idare binası, yemekhane ve temizleyici tesis olarak kullanılan A Binası, yeni işlevinde restoran olarak hizmet verecek. B ve C Binaları İSMEK gibi kuruluşlara atölye hizmeti; F Binası Uluslararası Sergi Salonu; Ga, Gb ve Gc Gazometre Binaları çok amaçlı gösteri salonu (375 kişilik), 3 adet cep sineması, 3D sinema (40 kişilik) ve fuaye alanı ile kapalı otoparka araçların giriş - çıkış sirkülasyonu için kullanılacak. H Binası açık pazaryeri; I Binası enformasyon, hediyelik eşya ve bilet satış gişesi; J Binası da kafeterya olarak İstanbullulara hizmet verecek.

Enerji Müzesi de inşa ediliyor… Kd Binası Çocuk Bilgilendirme Evi; L ve M Binaları Enerji Sistemleri Müzesi ve Bilgi Tüneli; N Binası ise kütüphane olarak konumlandırılacak. O Binası bilgilendirme ofisi ve seyir terası; P Binası sergi salonu; R ve S Binaları ise Enerji Sistemleri Müzesi olarak hizmet verecek. Q Binası cafe, restoran ve Enerji Müzesi avlusu; T Binası atölye ve sergi salonu; eskiden lojman olarak kullanılan V Binası da idari merkez olarak kullanıma sunulacak. Ayrıca kompleks bütününe 310 araç kapasiteli zeminaltı otopark hizmet verecek.