İstanbul’da atıksu devrimi! 2.5.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, denizleri, gölleri ve su havzalarını atıksu tehdidinden kurtaracak altyapı yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Yapımı büyük ölçüde tamamlanan Büyükçekmece İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ni basına tanıtan Başkan Kadir Topbaş, deniz suyundan içmesuyu üretileceğinin müjdesini de verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yapımı bitme noktasına gelen Büyükçekmece İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ni basın mensuplarına tanıttı. Gezide, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Altay’dan tesis hakkında bilgi alan Başkan Kadir Topbaş, “Bu tesis müthiş bir çalışma. Bunların sayılarını artıracağız. Altyapısıyla, çevre yatırımlarıyla ve oluşan ulaşım ağıyla dünyanın gıpta ile baktığı şehrimize ileri biyolojik arıtma tesislerimiz sayesinde daha fazla gıpta edecekler.” dedi.

Kasım ayında açılması planlanan tesiste, günde 130 bin metreküp, 500 bin insanın atıksuyunun arıtılarak bahçe sulamasında kullanılır hale geleceğini belirten Başkan Topbaş, “Arıtılan çamurdan elektrik üretilecek. Kalan tortu ise çimento fabrikalarına satılacak. Böyle bir teknolojik yapı var. Projenin ikinci ve üçüncü etabı da tamamlandığında günlük 400 bin metreküp, yani 1,5 milyon insanın atıksuyunu arıtabilecek kapasiteye ulaşacak. Büyükçekmece İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Çatalca ve Büyükçekmece ilçeleriyle çevre köylere hizmet verecek.” diye konuştu.

Arıtmada %97’ye ulaştık…

Büyükçekmece’de böyle devasa bir yatırım yapmalarının siyasi anlayış gözetmeksizin insana ve şehre verdikleri hizmetin nişanesi olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’un yüzde 97’sini arıtan arıtma tesisleri kurmuşuz. Bunların yüzde 50’si biyolojik ve ileri biyolojik geri kalanını da ileri biyolojik arıtmaya dönüştürüyoruz. Hatta arıtılmış suyu bahçe sulamada ve sanayide geri kullanıma doğru ilerliyoruz. Bunlar bir asanın dokunmasıyla bir anda yapılacak işler değil. Bu işler her şeyden önce vizyon ister, ufuk ister. Gayret ister, heyecan ister ve imkanları doğru kullanmak ister. İstanbul’a 11 yılda tam 68,5 milyar lira yatırım yaptık. Bu yıl da 12,5 milyar liralık yatırım daha yapıyoruz.”

İstanbul’da su problemi yaşanmıyor…

Geçmişte çek karnesi alamayan, skandallara karışan İSKİ’nin de şimdi yılda 2 milyar lira yatırım yapar hale geldiğini aktaran Başkan Topbaş, “Devlete resmi kurumlara vakti gelmiş hiçbir borcumuz yok. Kasamızda paramız var hamdolsun. Milletin parası, İstanbulluların parası. Nereye ne gerekiyorsa en ileri teknolojik tesisleri kurmayı hatta dünyadakilerden daha ileri işler yapıyoruz.  Şu anda İstanbul’da çok şükür su problemi de yok. Yani biz İstanbul’a bu denli yatırımlar yaparken kaynakları nereden tedarik ettik, geçmişte neden bu kaynaklar bulunamıyordu tedarik edilemiyordu? Bu ölçüden de bakmak gerekiyor.” diye konuştu.

İSKİ, deniz suyundan içmesuyu üretecek…

Konuşmasında deniz suyundan içmesuyu üretileceğinin müjdesini de veren Başkan Topbaş, şunları söyledi: “İstanbul’a gelmesi ve gelecekte Türkiye’ye model olması için küçük çaplı olarak deniz suyundan içmesuyu üretme çalışmasını başlatıyoruz. Bu bir teknolojik çalışma, hem üniversitelerimiz gelsinler burada staj yapsınlar hem mühendislerimiz yetişsin ve bu teknolojiyi Türkiye’ye getirmiş olalım. Dünyanın değişik yerlerindeki tesisleri gezdik. Amerika’dakini ben de gördüm. Arkadaşlarımız bu konu üzerinde çalışıyor. Bir bölge belirleyeceğiz. Büyük ölçekte olmayacak. Deniz suyundan içilebilir su arıtma teknolojisini getireceğiz.”

İstanbul’a yakışacak proje…

“İhtiyacımız olduğu için değil, bu teknolojiyi şehrimize getirmek adına bu teknolojiyi İstanbul’a kazandıracağız.” ifadelerini kullanan Başkan Topbaş, “Bu inovatif bir düşünce. Bunu düşünmezseniz gelecekte ihtiyaç olduğunda çantacılar dolaşır neyi nasıl satacağız diye. Ama biz İBB olarak böyle bir teknolojiyi getirirsek, Türkiye’de ihtiyacı olanlar gelir bizden alır. Biz de gerektiği zaman bunu genişletir, büyütürüz. İlk defa açıkladığım bu çalışma İstanbul adına çok önemli” diye konuştu.