Gençlere ‘geleceğinize sahip çıkın’ çağrısı!... 25.3.2011

Başarılı projeleri ile sık sık yer verdiğimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, “Uluslararası Gençlik Şurası” ‘2011 Genç Bakanlar’ temasıyla küresel bir organizasyon gerçekleştirdi. “Uluslararası Gençlik Şurası”nda konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Gençlik Meclisi’nin dünyadaki gençlikle irtibat kurarak geleceğin barış ve refah içindeki dünyasını inşa etmesini istiyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nin “Uluslararası Gençlik Şurası,” ‘2011 Genç Bakanlar’ temasıyla Pendik’teki Green Park Otel’de yapıldı. Şuraya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Gençlik Meclisi Başkanı Muzaffer Demir ve üyeler katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı bakanlar da şuraya telgraf göndererek başarılar diledi. Bazı bakanlıkların temsilcileri de toplantıda yer aldı.

Gençlik Meclisi’nin işlevi ve faaliyetlerinin tanıtıldığı sunumun ardından gençlerin alkışları arasında kürsüye gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye’nin yarınları olan gençlerin şurasına katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek, şöyle konuştu;

“İstanbul özgür fikirlerin şehri”

“Çok büyük idealleri olan gençliğimize başarılar diliyorum. 8 bin 500 yıllık yerleşim tarihi ve 15 bin yıllık yaşam izleri olan kıtaların birleştiği İstanbul’da birlikteyiz. Jean-Jacques Rousseau’nun babası İstanbul’da sarayda saat tamirciliği yapmış. Rousseau, daha sonra doğmasına rağmen fikirlerinin oluşmasında babasının İstanbul’da bulunmasının çok önemli bir rolü olduğunu belirtir. İşte İstanbul böyle bir şehir.”

Başkan Kadir Topbaş, “Gençliğine ve geleceğine önem vermeyen bir toplumun geleceği de yoktur. Ne kadar iyi yetişmiş gençlik varsa o toplum o kadar başarılı olur. Çünkü toplumun gücü nüfusuyla değil, yetişmiş insan gücüyle ölçülür. Bugünkü facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini genç dimağlar ortaya koymuştur” diye konuştu.

“Biz de bu anlayışla başkan olduktan sonra Gençlik Meclisi’ni oluşturduk ve gençlerimizin yönetimleri takip etmelerini ve kendi geleceklerini belirlemede söz sahibi olmalarını istedik” diyen Kadir Topbaş, gençlerin bu mecliste ne kadar aktif olursa geleceklerine dair de o kadar söz sahibi olacağını kaydetti.

 “Gençlik Meclisi dünyaya örnek olmalı”

Küresel bir köy haline gelen dünyamızda her çocuğun ve gencin dünyanın herhangi bir yerindeki kendi yaşıtıyla yarıştığını ve dünyada her alanda ciddi bir rekabetin yaşandığını ifade eden Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı;

“Nüfusunun büyük bir çoğunluğunun 18 yaşının altında olan ülkemizde gençlik çok iyi değerlendirilirse ülkemiz çok iyi gelişir. Hızla gelişen teknolojik gelişmelere gençlerimizin çok iyi hazırlanması gerekiyor. Biz de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nin bu gelişmelere örnek olmasını, üniversitelerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalara imza atmasını, hatta dünyadaki gençlikle irtibat kurarak geleceğin barış ve refah içindeki dünyasını inşa etmesini istiyoruz. Şuranın başarıya ulaşacağına ve sonuçlarının gelecekteki gençlere daha güzel günler getireceğine yürekten inanıyorum.”

Gençler Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olmaya hazırlanıyor

Şurada konuşan Gençlik Meclisi Başkanı Muzaffer Demir de bugüne kadar birçok ulusal ve uluslararası organizasyona imza atarak Türkiye’nin ve İstanbul’un geleceği için çalıştıklarını söyledi. “2023 vizyonunu genç bakışlarımızla görmek için böyle bir şurayı yapıyoruz. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır düsturuyla çalışıyoruz” diyen Demir, Türkiye’de gençlerin görüşlerine verilen değer gün geçtikçe arttığını, milletvekili yaşının 25’e indirilmesinin bunun göstergelerinden biri olduğunu kaydetti.

Gençlik Meclisi’nde görev yaptıktan sonra 12 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olan 1. Dönem Divan Üyesi Faruk Bilal Şener ise, meclisin katkısını her zaman hissettiğini belirterek, Başkan Topbaş’a bu meclisi kurmasından ve yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti. Şurada daha sonra Gençlik Meclisi’nin seçtiği genç bakanlar kürsüye davet edilerek tanıtıldı.