İstanbul’a yeni bir spor yatırımı daha! 30.4.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde yaptığı spor yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Bahçelievler’de inşa edilecek olan yüzme havuzunun temeli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla atıldı. Başkan Topbaş, yılsonunda açılması planlanan spor tesisinin 29 Ekim’e yetiştirileceğinin müjdesini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı Bahçelievler Yüzme Havuzu Temel Atma Töreni’ne, Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ile birlikte çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı. Açılış töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, zamanında plansız ve programsız gelişen İstanbul’da, insanların en genel ihtiyaçlarından biri olan spor tesislerinin yapılmadığını ve bu işleri yapmanın kendilerine düştüğünü söyledi.

Büyükşehir Belediyesi olarak kendilerine emanet edilen İstanbul’a layık olacak şekilde çalıştıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Eskiden İstanbul’da müteahhitler 4 katlı binaları hidroforlu lüks daire diye binalara reklam asarak satardı. Hamdolsun biz İstanbulluların su problemini çözdük.” dedi.

Bütçede aslan payı ulaşımın…

Bütçede aslan payının ulaşıma ayrıldığını ve her alanda önemli hizmetlere imza attıklarını kaydeden Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Ulaşıma 32 katrilyon yatırım yaptık. 294 kavşak yaptık. Havaalanı kavşağını hiç trafiği durdurmadan 4,5 ayda bitirdik. Duble yollardan sonra duble metrolar yapıyoruz. Şimdi metrolardan, denizin altından geçen tünellerden bahsediyoruz. Biz artık, altgeçitler yollar değil, şimdi metrolar yapıyoruz. Ataköy Metro Hattımız 13 km olacak. İhale aşamasına geldi. Bahçelievler’den İDO İskelesi ve Kirazlı’ya gidecek metrolar yapıyoruz.”

Spor yatırımları hız kesmeden devam ediyor…

Şu anda İstanbul’da 95’in üzerinde spor tesisi olduğunu ve göreve geldiklerinde bu sayının 21 olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, “Bu tesislerden 1 milyonun üzerinde insan yararlanıyor. 2012 Spor Başkenti unvanını aldık. Yetkililer geldiler ve bu hizmetlerimizi görüp, bu payeyi İstanbul’a verdiler. Gönlümüz şunu istiyor: Genç bir ülkeyiz ama olimpiyatlara çok az sayıda sporcu ile katılıyoruz. Katılımı daha da arttırmalıyız. Bunun için okul bahçelerine spor salonları yapıyoruz. Geçmişte yapılmadığı için biz daha çok çalışıyoruz.”

Mahallelere tapulu otoparklar geliyor…

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul için faydalı olacak bir proje üzerinde çalıştıklarını, belediye olarak kar gütmediklerini ve bunun vatandaşa faydalı olacağını şu şekilde açıkladı: “Nereye ne yapacağımızın farkındayız. Mahalle aralarında yeni parseller bulup, mahalleye yeni otoparklar yapacağız. Mahalleliye kat mülkiyeti gibi otopark tapuları vereceğiz. Yani aracınızı aldığınızda, otopark tapusu da alabilirsiniz. İsterseniz satın aldığınız otopark tapunuzla yerinizi kiraya verebilirsiniz. Malum Nişantaşı’nda yer alan biri daha yüksek meblağ ödeyecek. Birkaç noktada bu işi hayata geçireceğiz. Biz kar etme amacında değiliz, sadece vatandaşın problemine çözüm getirmek istiyoruz. Zamanında bu yollar yapılırken daha geniş olsaydı bunları konuşmayacaktık.”

Açılış 29 Ekim’de… Yılsonunda açılışı planlanan yeni spor tesisinin açılış tarihini yükleniciye soran Başkan Topbaş, yüklenici firma yetkilisiyle konuşarak bu tarihi 29 Ekim’e çekti. Açılışın erken yapılacağını öğrenen vatandaşlar, Başkan Topbaş’ı uzun süre ayakta alkışladı. Konuşmaların ardından Başkan Topbaş, spor tesisinin yakınında futbol antrenmanı yapan Merter Spor Kulübü’nün genç öğrencilerini de sahneye alarak yeni spor tesisinin temelini attı.