11 yıldır İstanbul için… 30.4.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emirgan Korusu’nda büyükelçilerle biraraya geldi. İstanbul’un hem Türkiye’ye hem de dünyaya model olan bir şehir olduğunu belirten Başkan Topbaş, 11 yıldır İstanbul için kurumsal taassup gözetmeksizin çalıştıklarını söyledi.

Emirgan Korusu Beyaz Köşk’te büyükelçilerle biraraya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, büyükelçiler onuruna kahvaltı verdi. “Sizlerle İstanbul’un en renkli olduğu bu günlerde biraraya gelmekten mutluluk duyuyorum” diyen Başkan Topbaş, “Hepiniz İstanbul’u renk cümbüşü haline getiren laleleri görmüşsünüzdür. Baharı müjdeleyen, insanlara yaşama sevinci veren lalelerin bir bölümünün de yer aldığı Emirgan Korusu’na hepiniz hoş geldiniz” dedi.

İBB’den dünyaya yardım eli…

Hüznün ve mutluluğun insanlar için olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, kısa bir süre önce de Nepal’de yaşanan deprem felaketinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Nepal halkına başsağlığı dileyen Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Yardım için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden bir ekip gönderdik. Dünyanın neresinde bir felaket olsa derhal ekiplerimizi olay yerine gönderiyoruz. Bir insani yardım olarak el uzatıyoruz. Tokyo’daki tsunami felaketine de gittik, Haiti’ye de gittik. Afrika’daki kurak bölgelerde su sıkıntısı çeken yerlere de gittik, Somali’ye de gittik.”

İnsan ve çevre odaklı hedefler koyuyoruz…

Sorun yaşayan bölgelere el uzatmanın insani bir görev olduğuna vurgu yapan Başkan Topbaş, “Yerel yöneticiler olarak reflekslerimiz çok güçlü. Ve diyoruz ki, dünyanın barışına da önemli katkı sunarız. Çünkü bizler siyasi kimlik ve mülahazalardan öte insan odaklı, çevre odaklı hedefler koyuyoruz kendimize. Siyaset üretmiyoruz, politika üretmiyoruz. Politize olmuş değiliz. İnsanları mutlu etmenin peşindeyiz. Dünya belediyeleri ile sürekli irtibat halindeyiz. Bilgi ve birikim paylaşımları yapıyor ve değişik anlaşmalara imza atıyoruz. Yerel yönetimlerin bu işbirlikleri dünya barışına büyük katkılar sağlıyor.” dedi.

İstanbul, dünyaya model bir şehir…

İstanbul’un odak şehir olduğuna vurgu yapan Başkan Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanımızın Belediye Başkanlığı ile birlikte Türkiye’de ciddi bir değişim, dönüşüm yaşanmaya başlandı. Yerel aktörler çok daha önce çıktı. Daha da güçlendirerek bizler devam ediyoruz. Bunları yaparken de politize olmamış STK’larla birlikte hareket ediyoruz. Bu bağlamda büyük bir sorumluluk üstelendiğimizin farkındayız. İstanbul hem Türkiye’ye hem de dünyaya model olan bir şehir. Bazı şehirler sadece bulundukları ülkelere ait değildir. O şehirler dünya kentleridir. İşte İstanbul’da tüm dünya insanlığının ortak kentidir. Bu yüzden bu kentte yaptığımız doğru her bir iş, tüm insanlığın lehine gelişir.”

11 yıldır İstanbul için…

Üç dönemdir İstanbul’da belediye başkanlığı yaptığını ve bunu daha önce hiç kimsenin başaramadığını hatırlatan Başkan Topbaş, “11 yıldır bu şehri yöneten biri olarak bizden mi, değil mi ye bakmadan tüm belediyelere aynı yakınlıkta hareket ediyorum. Bu şehre faydalı olacak tüm projeleri insanlarımıza kazandırmak için de çaba sarf ediyorum. Üç dönemdir kimseye nasip olmayan bir payeyle gururlandırılıyorum. Bu kadar zamandır bu şehirde yöneticilik yapan biri olarak hakkımda kamuoyunda lehimde bir algı yükseliyor. Yaptığımız çalışmaların bir karşılığı olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

“Şehir insanı yöneticisine güveniyorsa o şehirde kaos olmaz” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Şehirde yaşayan insan şehrinin geleceğine dair umutları olması lazım. Bu şehir daha da gelişecek daha iyiye gidecek diye düşünmeleri gerekiyor. Bu düşünceyi de ancak o şehri yöneten yöneticinin atacağı adımlar geliştirir.”