Büyükşehir’den Kadıköy’e 6 yeni hizmet merkezi! 29.4.2015

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un ilçelerine yaptığı yatırımlara hız kesmeden devam ediyor. Kadıköy Kozyatağı Mahallesi’ne yapılan 6 yeni merkez, Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kadıköy Kozyatağı’nda yapılan İSMEK Kurs Merkezi, Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi, Görüntüleme Merkezi, Psikolojik Danışmanlık Merkezi, Engelliler Merkezi ve 0-6 Yaş Otizm Eğitim Merkezi Toplu Açılış Töreni’ne katıldı. Açılışa, Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul Milletvekili Görsoy Erol, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Muzaffer Saraç ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sosyal belediyecilik anlayışıyla hizmet…

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, belediyelerin sadece fiziki altyapı ve ulaşım sistemleri ile değil; kentin her noktasında sosyal belediyecilik anlayışıyla hizmet götürmesi gerektiğini söyledi. Kentte yaşayan bütün bireylerin hatta canlıların hayatını mükemmel kılmak zorunluluğu ile hareket etmelerinin gereğine vurgu yapan Başkan Topbaş, “Buna göre projelerimizi yapıp, hayata geçiriyoruz.” dedi.

İstanbul’un medeniyetler kenti ve imparatorluklar şehri olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul, nüfus itibarı ile dünyanın 127 ülkesinden daha büyük. Böyle bir şehrin, bu gelişmeleri bir taraftan sağlarken diğer yandan da geçmişten gelen bir şehir duygusuyla bu şehri geleceğe yansıtması gerekiyor. Gerçek anlamda bir barış kenti olduğunu yaşamıyla da tekrar tekrar göstermesi gerekiyor. Farklı kültürlerde insanların asırlardan beri yan yana birlikte yaşadığı, beraberce mekanları paylaştığı, aynı sokakta cami, sinagog ve kilisenin yan yana olduğu bir kent İstanbul. Bu kenti bu güzellikleriyle büyük bir aile anlayışıyla yaşamasını arzu etmekteyiz.” diye konuştu.

İnsanlar İstanbul’da olmak istiyor…

Günümüz dünyasında artık şehirlerin odak şehir olmak için birbiriyle yarıştığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Odak şehir, insanların o şehirde olmayı arzu ettiği şehir demektir. Orada olsam, orada yaşasam, orada işim olsa... İstanbul artık bunu yakaladı ve bu süreci geliştirmeye çalışıyor.” diye konuştu.

Şehir, engelsiz olmalıdır…

“Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan tüm bireyleri her türlü medeniyetin imkanlarından istifade ediyor olmasıdır.” diyen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Şehir engelsiz olmalıdır. Şehrin tüm bireylerinin birlikte umutla geleceğe bakıyor olabilmelidir. Şimdi bunu sağlamaya çalışıyoruz. Maalesef bazı ideolojik saplantılar, bazı görüşler, bazı siyasi kavramlar toplumumuzu adeta bölmeye çalışıyor. Demokratik rejimdeyiz. Siyaset var. Seçimler var. Karar verilirken kim iş yapıyorsa, yapılan işlere bakarak, ideolojik değerlendirmeden destek vermesi lazım kendi kent menfaati adına...”

Sanatsal ve mesleki eğitimler verilecek…

Hizmete açılan Kadıköy Engelliler Merkezi’nde; otizmli, ortopedik, görme, işitme, zihinsel, süreğen ve ruhsal-duygusal engele sahip bireyler eğitim alacak. Merkezde 100 kişilik seminer salonu, mac laboratuvarı, ses stüdyosu, dijital kütüphane, sporla rehabilitasyon salonu ve çağdaş eğitim araçlarıyla desteklenmiş 6 sınıf bulunuyor. Sanat ve mesleki eğitimler verilecek olan merkezde temel bilgisayar kullanımı, web tasarımı, temel fotoğraf çekimi gibi branşların yanı sıra ipek halıcılık, kitre bebek yapımı, çini işlemeciliği, resim, ebru, hüsnühat, ritim, müzik ve güzel sanatlara hazırlık kapsamında eğitimler de verilecek.

Merkez, Anadolu Yakası’nda tek…

İSEM Kadıköy Engelliler Merkezi, Kadıköy, Göztepe, Erenköy, Kozyatağı, Ünalan, Küçükyalı ve ard bölgelerinden gelen hizmet taleplerini karşılayacak. Otizm engelli bireylere dönük ihtisaslaşmış bir hizmeti sunacak olan merkez, Anadolu Yakası’nda tek olma özelliği taşıyor. 0-6 yaş grubu otistik çocuklara okul öncesi özel eğitimin de verileceği merkezde, engelli ve ailelerinin aile hayatını kolaylaştıracak ve sosyal yaşamın her kesitinde destekleyecek uzmanlaşmış hizmetler sunulacak.