Dünyanın odak noktası; İstanbul… 27.4.2015

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yatırım Zirvesi’ne katıldı. Dünyada artık “odak şehir” kavramının kabul gördüğünü ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul’un da dünyanın odak şehirlerden biri olduğunu söyledi.

Yatırım Zirvesi 2015, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile çok sayıda yerli ve yatırımcı işadamının katılımıyla İstanbul’da yapıldı. Zirve açılışında konuşan Başkan Kadir Topbaş, 8 bin 500 yıllık tarihi geçmişiyle İstanbul’un her dönem dünyanın merkezi olma özelliğini koruduğunu söyledi.

“İstanbul, dünyanın odak noktası…”

Zaman içerisinde İstanbul’un dünyanın merkezi olma özelliğinde kayıplar yaşadığını ama son dönemde İstanbul’un tekrar dünya tarafından gıpta ile izlenen bir şehir haline geldiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, “İstanbul üzerinde yaşayan insana da, buraya dışarıdan gelen yatırımcıya da ilham veren bir şehir. İstanbul aynı zamanda İpek Yolu’nun başlangıcında olan bir kent. Tekrar dünyanın merkezi olması kaçınılmaz. Hem Türkiye’nin hem de dünyanın odak noktasıdır.” dedi.

“24 saat yaşayan, dünyaya açık bir şehir...

Şehirlerin yarıştığı dünyanın geride kaldığını ve artık bu yarışın “odak şehir” olma yarışı haline geldiğine vurgu yapan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık o devir geride kaldı. Şehirlerin yarıştığı dönemden öteye geçildi. Şu anda odak şehirler dünyada önemli. İstanbul, 24 saat yaşayan dünyaya açık bir şehir. Artık o şehirde yaşamak, o şehirde iş yapmak insanların hedefleri, idealleri haline geliyor. Biz yerel yöneticiler olarak kurumsal taassubu bir kenara bırakarak şehirlerimizi özel şirket yönetir gibi yönetiyoruz. Samimiyetle itiraf ediyorum ki, devlet bürokrasisinin önüne geçilmiş ve değişik fırsatlar ortaya konmuştur. Göreve geldiğim günden bugüne 11 yıl içerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 24 milyar dolar yatırım yaptık ve yatırım yapmaya devam ediyoruz.”

“Deneyim ve tecrübelerimizi dünyayla paylaşıyoruz…”

Başkan Kadir Topbaş, dünyadaki tüm insanlığın kaderlerinin birbirlerine bağlı olduğunu ve aynı gemide olduklarını kaydederek, “Geleceğe birlikte yürümek zorundayız. Aynı gemideyiz. Dünya kaynaklarının doğru kullanılması konusunda birbirimize yardımcı olmak zorundayız. Büyükşehir Belediyesi olarak 28 şirketimiz var. Ve bu şirketlerimiz deneyim ve tecrübelerini, kendi yazdıkları programlarını diğer dünya yerel yönetimleriyle paylaşıyor. Bu şirketlerimiz de özel şirket mantığıyla çalışıyor. Teknolojiyi en iyi kullanan dünya belediyeleri arasındayız.” diye konuştu.